Categories
Haigusi põhjustavad mikroorganismid KÄTEHOOLDUS TEEMA 3 - NAHA JA KÜÜNTE PATOLOOGILISED HÄIRED

Haigusi põhjustavad mikroorganismid

Nii nagu küüne kliiniline nimetus on oonüks, on ka küünehaigusel kliiniline termin onühhoosis.

Infektsiooni põhjused

Naha ja küünte nakatumine võib toimuda kahel erineval viisil:

  • otsese saastumise kaudu
  • kaudse saastumise kaudu

Otsene saastumine on see, kui nakkus levib otsese kontakti teel ühelt inimeselt teisele. Otsene saastumine tähendab kokkupuudet haigega, kes aevastab ja köhib. Haiguse saate ka puudutades nakatunud nahka.

Kaudne saastumine on siis, kui nakkus läheb üle ühelt inimeselt teisele ​​ebapuhaste esemete või pindade kaudu. Kasutatud salvrätikud, määrdunud linad ja määrdunud tööriistad põhjustavad kaudset nakatumist.

Me kõik omame kehas, nahal ja küüntel mikroorganisme. Enamik neist mikroorganismidest on kahjutud. Neid, mis on meile kahjulikud, nimetatakse patogeenseteks bakteriteks, viirusteks ja seenteks. Vaatame, mida kõik need terminid tähendavad ja kuidas nad erinevad.

Seened on taimsed vormid, mis koosnevad väikesest massist niitidest ja on parasiitideks inimkehal. Naha seenhaigused toituvad naha surnud osakestest (jääkainetest) ja kasvavad hästi soojades, niisketes kohtades nagu näiteks varvaste vahel.

Baktereid on sadu erinevat tüüpi. Nad on peaaegu kõikjal meie ümber: õhus, mullas, vees ja enamikel pindadel, sealhulgas naha pinnal. Enamik baktereid on kahjutud. Mõned bakterid põhjustavad haigusi ja neid kutsutakse haigustekitajateks ehk patogeenseteks bakteriteks.

Viirused erinevad bakteritest, kuna nad tungivad ellujäämise nimel keharakkudesse. Bakteritel seevastu pole peremeesorganismi vaja. Viirusi peetakse parasiitideks, kuna nad vajavad ellujäämiseks elavat kude. Viirused tungivad tervetesse rakkudesse ja kasvavad raku sees. Seejärel laguneb rakusein ja nakkus levib. Nad jäävad ellu ainult elusates rakkudes ja ei saa väljaspool inimkeha kaua elada. Viirushaigust ei saa antibiootikumidega ravida.

Näiteks on tüügas (Verrucae). Selle põhjustajaks on viirus ja see on nakkav.

Küüne- ja nahahaigused

Küüne- ja nahahaigused jäävad mõnikord märkamatuks seni kuni need muutuvad infektsiooniks. Sümptomite varases staadiumis äratundmine võib nakkuslevikut piirata.

Selles teemas õpime naha- ja küünehaigustest, nende põhjusest, millised nad välja näevad ja kus nad asuvad.