Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 2 - KÜÜNTE JA NAHA HÄIRED Terve nahk ning küüned

Terve nahk ning küüned

Terve nahk on kergelt niiske, pehme ja elastne, vaba haigusnähtudest ja häiretest ning sellel on sära. Tervena püsimiseks peab nahk säilitama happe tasakaalu.

Happelist seisundit nimetatakse happevaibaks või happemantliks ehk hüdrolipiidkihiks. See takistab nahal haigusttekitavate bakterite kasvu. Happemantel koosneb naha higi ja rasu (õli) segust.

Öeldakse, et terve naha happelisuse pH on 5,5–5,6. Happesust ja leeliselisust mõõdetakse arvuga, mida nimetatakse pH-ks (potentsiaalne vesinik).

Maniküüris kasutatavad tooted liigitatakse happelisteks ja leeliselisteks.

Hüdrolipiidkihi ülesandeks on:

  • kaitsta nahka mikroorganismide ja UV-kiirguse eest
  • säilitada puhversüsteemide abil naha happe tasakaalu
  • takistada nahast niiskuse haihtumist
  • hoida naha pind pehme ja elastne
  • kaitsta nahka ilmastiku mõjutuste eest
  • vesi ja veeslahustunud ained ei oleks otseses kontaktis epidermisega

Happemantel annab igale indiviidile talle omase ja kordumatu lõhna.

Maniküürija peab olema teadlik kasutatavate tootede happesuse ja leeliselisuse tasemest. Leeliselised tooted häirivad naha happemantlit, see põhjustab naha tundlikkust ja ärritust kui nahk on kokku puutunud bakteritega.

  • toode on happeliselt tasakaalus kui selle toote pH on 0-7;
  • toode on leeliseline kui selle pH on 7–14. Seep on näiteks leeliseline, selle pH on 9.

Maniküürija peab vältima kliendi käte ja küünte kokkupuudet seebi või muu leeliselise tootega.

Tervislik küüs, mis on naha väljakasv, peaks olema kõva, painduv ja värvilt kergelt roosakas. Selle pind on sile ja veidi kumer. Küünte keskmine kasv on 3,55 mm kuus.

Käenahk on erinev peopesa ja käe selja poolel. Peopesal on nahk paksem ja ilma rasunäärmeteta ning karvadeta, seal on palju higinäärmeid. Käe seljanahk on üsna õhuke, seal on vähe rasunäärmeid ning puuduvad higinäärmed. Käe selja nahal võib olla karvkate ja nahk pigmenteerunud, puudub rasu ja kaitsev hüdrolipiidkiht. Vereringe kätes on vilets ja selle mõju on tunda eriti külma ilmaga. Nahk käe seljal ei kinnitu eriti hästi ka nahaaluskudedele ja seepärast on käte luustik ja kõõlused hästi näha. Vanusega käte nahk õheneb ja muutub kiiresti kuivaks.

Kuvatud pildina. WebGL tugi puudub või deaktiveeritud (Safari). Võimalusel aktiveerige.