Categories
KÄTEHOOLDUS Sissejuhatus Steriliseerimine TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Steriliseerimine

Steriliseerimine on kõrgeim saastatusest puhastamise tase. See hävitab täielikult kõik objektil olevad elusorganismid (nii kahjutud kui patogeenid). Tööriistade ja seadmete jaoks kasutatakse steriliseerimist. Tööriistad asetatakse näiteks autoklaavi,  milles on väga kõrge temperatuur, et hävitada kõik mikroobid ja bakterid. Kui instrumente ei steriliseerita põhjalikult, jäävad mõned bakterid viirused või seenespoorid ja -eosed alles. Kui külastate näiteks hambaarsti, on lohutav teada, et ta kasutab ainult steriliseeritud tööriistu teid ravides. Salongis on sama lugu ka teie klientidega.

Mida saab steriliseerida?

Steriliseerida saab ainult kõva, poorideta esemeid. Salongis tähendab see metallinstrumente näiteks pintsette, küünenahatange saab steriliseerida, kuid plastist või puidust instrumente (küüneharjad), puidust küünenaha tõukurit ja küüneviile võib ainult desinfitseerida.

Steriliseerimise meetodid

Bakterid ja kõik muud mikroorganismid hävitatakse kuumuse mõjul. Seetõttu asetamine tööriistad ja seadmed konteinerisse, mis soojendab neid väga kõrgele temperatuuril on parim viis steriliseerimiseks. Kõrge temperatuuriga steriliseerimine võib olla märg või kuiv.

Märg:

  • autoklaavimasin (auruautoklaav)soojendab vett temperatuurini 121-134 ° C kõrge rõhu all. See on kõige levinum steriliseerimise vorm salongis ja see on ka kõige  tõhusam steriliseerimismeetod.
  • Keemiline sterilisatsioonil valmistatakse vastavast tootest sterilisatsiooni lahus, mis pannakse spetsiaalsesse sterilisatsiooni klaasanumasse või kasti. Anumad peavad olema kaanega suletavad. Sterilisatsiooni aeg sõltub lahuse kontsentraadist.
  • Ultraheli vann- ultraheli vibratsioon puhastab instrumendid ja olenevalt lahusest toimub kas desinfitseeriv või steriliseeriv protseduur.

Kuiv:

  • kvartskuulidega steriliseerija on väike elektriküttega seade. Kvartskuule kuumutatakse ja soojus kandub asetatud esemetele seadme sees. See sobib ainult tõesti väikeste esemete jaoks nagu küüne lõikamise tangid ja käärid. Eesti terviseamet ei soovita salongides kuulsterilisaatorit kasutada.
  • teine steriliseerimise kuiv vorm on spetsiaalne kapp, mis sisaldab lampi mis annab ultraviolettvalgust. Valguskiired hävitavad mikroorganisme. Kõiki mikroorganisme ei hävitata, seega on ultraviolettkappi kõige parem kasutada – autoklaavis varem steriliseeritud seadmete hoidmiseks desinfitseeritakse keemilise meetodiga.

Hoiustage varem steriliseeritud tööriistu puhtana.

Video: Tvyx ja Canva