Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 3 - NAHA JA KÜÜNTE PATOLOOGILISED HÄIRED Teema 3 kokkuvõte

Teema 3 kokkuvõte

Selles üksuses õppisite tundma erinevaid nakkuse tüüpe ja nendest teadlik olema. Õppisite nende põhjustatud haigusi ja infektsioone. Erinevalt eelmises peatükis käsitletud naha- ja küünehaigustest on nakkuslikud / nakkavad seisundid maniküüris rangelt vastunäidustatud.

Teate, et nakatumine leiab aset kahel erineval viisil:

  • Otsest saastumist võib põhjustada naha puudutamine, aevastamine, hingamine ja köha.
  • Kaudne saastumine on põhjustatud siis, kui nakkus läheb üle ühelt inimeselt teisele läbi saastunud esemete, nagu näiteks määrdunud rätikud ja saastunud pinnad või instrumendid.

Õppisid, et bakterid on kõikjal meie ümber, mõned põhjustavad haigusi ja teised on kahjutud. Neid, mis on meile kahjulikud, nimetatakse patogeenideks.

Seenhaigused toituvad naha jääkainetest ja paljunevad hästi soojades, niisketes kohtades, näiteks varvaste vahel. Näited seenhaigustest on küüneseen ja jalaseen.

Bakteriaalsed infektsioonid põhjustavad nahakoe põletikku. Näiteks on küünt ümbritsevate kudede nakkuslik ja põletikuline seisund.

Saite teada, et ebapuhas instrument võib olla bakteriaalse infektsiooni põhjustaja.

Viirusnakkused erinevad bakteriaalsetest infektsioonidest, kuna need tungivad ellujäämiseks keharakkudesse. Viirushaigust ei saa ravida antibiootikumidega.

Käetüükad nakatuvad kokkupuutel inimestega, näiteks teretades. Tüükad nakkuvad ka nakatunud rätikutelt ja pindadelt.