Categories
KÄTEHOOLDUS Küüne ehitus TEEMA 1 - KÄTE JA KÜÜNTE EHITUS

Küüne ehitus

Küüs on läbipaistev plaat, mis kaitseb sõrmede otsi ja küünealust. 

Küünestruktuuri tundmine võimaldab välja selgitada küüne seisundit. Maniküürija peab aru saama kas küüs on terve või mitte. Lisaks peab teadma millised küüne osad on seotud küüne kasvu, kaitse, kuju ning suurusega. Need teadmised võimaldavad vältida küüne kahjustamist maniküüri läbiviimise ajal. Küüne tehniline termin on Onyx” (ld küüs). Oonüksi nimi tuleneb ladinakeelsest sõnast onyx, see tähendab sõrmeküünt või küünist. Seda terminit kasutatakse tihti eesliitena paljude küünehälvete nimedes.

Joonis: Tvyx ja Sketchfab

Küüned hakkavad arenema kolmandal lootekuul. Alguses moodustub küüneloož, mille äärtes kujunevad välja küünevallid. Küüneplaat kasvab aeglaselt, ulatudes alles sünnimomendiks sõrme viimase lüli lõpuni. Küüs ehk unguis (sagedamini kasutuses olev termin) on kõva konsistentsiga sarvplaat, mis paikneb küüneloožil. See on elastne ja läbipaistev sarvplaat, mille kvaliteet ja kasvamise kiirus sõltub sünnipärastest teguritest, elukvaliteedist ja tööst, mida teeme.

NB! Küüne ülesanded

  • Kaitsta sõrmede ja varvaste otsi
  • Aidata haaramisel
  • Küüsi kasutatakse mehhaaniliste tööde tegemistel
  • Kaunistavad sõrmi ja varbaid

Terve küüs on:

  • küünejuurest tippu ühesugune;
  • kauni läikega;
  • roosaka varjundiga;
  • kergelt kumer nii pikkuses kui laiuses;
  1. Laste küüned:
  • küünekasv on õiges suhtes lapse kasvu ja arenguga
  • küüned on pehmed, õhukesed, nahk kätel õhuke
  • küüned on kauni läikega
  • küüned kasvavad kiiresti

2. Eakate küüned:

  • kaotavad läike, muutuvad tuhmiks
  • küüned paksenevad
  • muutuvad kuivaks, ka käenahk muutub kuivaks
  • küüned on kõvad ja jäigad (lõikamine raskendatud)
  • poolkuu võib kaduda
  • küüntel on pikiuurded
  • kasv aeglustub
  • esineb küünemuutusi ja -haigusi (seen, psoriaas jne) värvimuutused
Küüne ehitus
  1. Küünemaatriks ehk Marto

Küüne moodustumine algab küünemaatriksis. See paikneb küüneplaadi all, on valdavalt küünenaha all peidus, sisaldab palju lümfisooni, närve ja veresooni. Küünemaatriks on küüne kasvuala, kust küüs saab toitaineid. Kasvutsoonis toimub epiteelrakkude paljunemine, mis küpsedes muutuvad kõvaks, kompaktseks ja lõpuks lükatakse välja küünetipu suunas. Maatriksi rakud sisaldavad keratohüaliini, mis annab küünele läbipaistva värvuse. Maatriksi nähtavaks osaks on lunula ehk poolkuu. Maatriksi ja lunula vigastamine võib põhjustada küüne kasvuhäireid. Maatriksis ei ole melanotsüütrakke.

  1. Küünejuur (Radix unguis)

Küünejuures toimub uute rakkude moodustumine, need lükkavad vanu juba sarvestunud rakke ettepoole ja nii toimubki küüne kasvamine. Uued rakud, mis küünejuures tekivad, määravad küüne kvaliteedi ja tugevuse. Küüne kasvamine toimub küünejuurest alates.

KÜÜNEJUURE VIGASTAMINE VÕIB HÄIRIDA KÜÜNE KVALITEETI, VÕIB KA JUHTUDA, ET KÜÜS EI KASVAGI TAGASI. KÜÜNEJUUR ON KÜÜNE TÄHTSAIM OSA.

  1. Poolkuu  (Luunul) ehk lunula

Lunula on küünemaatriksi nähtav osa. Hele, poolkuu kujutis küüne algosas, küüne ainus näha olev elus osa. Poolkuu on sillaks elavosa ja küüne sarvestunud osa vahel küünejuure küüneplaadil. Lunula võib olla küünel ka nähtamatu. Lunula määrab küüne tugevuse ja kvaliteedi. NB! Küüs on selles osas palju õrnem ja seda tuleb arvestada maniküüri tegemisel – TÖÖTLE ÕRNALT! Väga selgelt on luunul näha pöidlal. Luunulast 1/3 on peidus küünenaha all ja 2/3 on nähtaval.

  1. Küünevall (Vallum unguis) 

Ääristab küünt kolmest küljest (külgmised ja tagumine küünevall). Ülesandeks on kaitsta küüne kasvupiirkonda mustuse, bakterite ja mehhaanilise surve eest. Küünevall hoiab küünt kindlalt paigal. Küünevallipõletik võib põhjustada muutusi küünejuures.

  1. Küünenahk (Cuticule)

Ääristab küünt kolmest küljest ja kaitseb küünejuurt. Küünenahk on marrasknahk, mis moodustab küüne peale kattekelme – EPONYCHIUMI. Terveid küünenahku ei ole soovitav lõigata!!! Sellega välditakse põletiku tekkimist.

Küünenahad muutuvad kuivaks liigsest kokkupuutest vee ja kemikaalidega ning ka looduslikust vananemisprotsessist. Maniküürija pöörab küünenahkadele erilist tähelepanu tagades nende hea seisukorra. Terved küünenahad ennetavad maatriksi nakatumist.

Kui küünenahad on kuivad, siis on nad tugevasti kinni küüneplaadil ja kasvavad koos küünega. Pikalt välja  kasvanud küünenahad hakkavad lõhenema ja tekitavad põletikku.

NB! KÜÜNENAHKADE EEST TULEB HOOLITSEDA, NEID PIDEVALT NIISUTADA, ET NAD PÜSIKSID PEHMED JA ELASTSED.

  1. Küüneplaat (Corpus unguis)

Küüneplaat sisaldab keratiini (proteiin, mis on peamine komponent juustes ja küüntes) ja tihedalt kokku pakitud poolläbipaistvaid rakke. Nähtav osa küünest istub küünevoodil (nail bed). See ulatub juurest kuni vabaääreni. Küüneplaat võib muutuda kuivaks ning hapraks ja eemalduda kahe kihina. Seda konditsiooni kutsuvad esile tavaline kulumine, aga ka tugevad kemikaalid.

Küüneplaat on küüne kõige suurem, pindmine nähtav osa, mida nimetatakse ka KÜÜNEKEHAKS. Küüneplaat on moodustunud kolmest sarvestunud plaadist:

  1. välimine ehk kõva kiht ehk selgmine kiht (dorsaalne kiht) on sile, siin on rakud tugevalt üksteisega liitunud;
  2. vahekiht on moodustunud pehmest keratiinist, see annab painduvuse;
  3. pehme, õhuke kiht ehk ventraalne kiht, rakud on ebakorrapärased ja liitunud. Sellel kihil on harjad, mis vastavad küünesängis olevatele vagudele. Need vaod on igale inimesele ainuomased, nagu ka küüne kuju ja kasvukiirus.

Kui küüs murdub või saab vigastada, siis on üks plaatidest vigastatud. Plaatide vahel on umbes 7-12 % vett (kui veehulk on madal, muutuvad küüned hapraks), umbes 0,15-0,75 % rasva, mineraalainetest kaltsiumi ja rauda ning tugevat sideainet, mis liidab küüneplaadi kokku..

Plaat koosneb keratiinist – valgust, mida leidub ohtralt ka juustes ja nahas. Vee hulk küünes määrab ära küüne painduvuse. Küünte kasvukiirus on seotud sõrmelülide pikkusega. Näiteks keskmise sõrme või nimetissõrme küüs kasvab kiiremini kui väikese sõrme küüs. Sõrmede küüned kasvavad täispikkusesse 3-6 kuuga, varbaküüned 12-18 kuuga. 

NB! TEGELIK KÜÜNEKASV SÕLTUB VANUSEST, SOOST, AASTAAJAST, TOITUMISEST JA PÄRILIKEST TEGURITEST.

Küüneplaat on palju läbilaskvam kui nahk, seega ole ettevaatlik kahjulike keemiliste ainete käsitlemisel.

  1. Küüneloož (Lectulus unguis) ingl nail bed

On 0,5-1 mm paks, sileda pinnaga, sarvkihita nahk, mis asub küüneplaadi all ja millele küüneplaat toetub. On läbitav vedelikele. Nimetatakse ka küünevoodiks. Sisaldab veresooni, mis pakuvad kasvu jaoks toitu. Sisaldab ka närve.

  1. Küüne aluskate (Lyponychium)

Kasvab koos küünega, sisaldab palju veresooni ja närve. Veresooned annavad roosaka varjundi. Küüne aluskate kinnitab küüneplaadi sõrmeotsa. Takistab bakterite ja mustuse pääsemist naha alla. Küüne kasvamise ajal uueneb ka aluskate.

  1. Küüne aluskatte jätke  (Hyponychium)

On nahk vaba küünetipu all. Takistab bakterite ja mustuse pääsemist naha alla.

  1. Vaba küünetipp (Margo liber)

On küüneplaadi lõpp või serv, otsaosa, mis ulatub üle sõrmeotsa ning on lahti küüne aluskattest. See on küüne osa, mida viilitakse ja sellele antakse soovitud kuju.

Küünetipp on kaitseta, seetõttu tuleb tema käsitlemisel olla ettevaatlik.

NB! Vale viilimistehnika põhjustab küüneplaadi vahel soojuse teket ja seeläbi küünte kihistumist!

  1. Küüne süvend

Küüne süvendid on küünte mõlemal küljel olevad pilud või jäljed, mille peal nad kasvades liiguvad.

NB! JÄTA MEELDE:

  • küüne kasvamine on igal inimesel ja igal sõrmel erinev
  • keskmise sõrme küüs kasvab kiiremini kui väikese sõrme küüs
  • sõrmeküüned kasvavad kiiremini kui varbaküüned
  • küüned kasvavad päeval kiiremini
  • meestel kasvavad küüned kiiremini kui naistel
  • kui poolkuu puudub kõikidel küüntel, võib see olla märk kilpnäärme alatalitlusest
  • juba 400. aastal eKr õpetas Hippokrates, et küüned peegeldavad organismi üldist seisundit
  • tegelik küünekasv sõltub vanusest, soost, aastaajast, toitumisest ja pärilikest teguritest.

Küünte ja kätenaha olukorda mõjutavad nii sisemised kui välised tegurid. Kiirest eluviisist tingitud üleväsimus ja halvad toitumisharjumused peegelduvad ühel päeval nii nahal kui ka küüntel.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on Add-a-little-bit-of-body-text-15-1024x1024.png

Foto: Tvyx