Categories
KÄTEHOOLDUS Puhastamine TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Puhastamine

See on madalaim saastatusest puhastamise tase. Seda tehakse mikroobide hulga vähendamiseks instrumentidelt ja pindadelt. Puhastamise meetodid on pühkimine ja pesemine. Enne desinfitseerimist või steriliseerimist on tööriistade, pindade ja seadmete puhastamine sobiva meetodi abil hädavajalik.

Puhastatud  tööriistadel ja pindadel jäävad alles patogeenid või muud organismid. Käte pesemine on üks puhastamise  vorme. Võiks arvata, et kui pesete käsi seebi ja kuuma veega, siis on need puhtad. Tõepoolest, nad on puhtad, kuid  tõenäoliselt on mikroorganismid endiselt käte peal. Käed puutuvad mikroorganismidega kokku kraani katsudes või käsi rätikusse kuivatades. Mikroorganismide eemaldamiseks peab minema järgmisele saastatusest puhastamise tasemele ehk teostama vastava vahendiga käte antiseptika.  

Kätepesu on üks olulisemaid tegevusi, mida igaüks saab teha enda ja kliendi nakatumise vältimiseks. Salongis peab vältima tavaliste kuivseepide kasutamist, kuna bakterid võivad kasvada ka nende peal! Ohutum on kasutada vedelseepi, mis on pumbaga pudelis.

Naha desinfitseerimisel kasutatakse antiseptilist ainet. Seepärast on õige termin käte antiseptika teostamine. Antiseptikum on kemikaal, mis pärsib bakterite kasvu. See on kerge sanitaarravi vorm, mida kasutatakse naha puhastamiseks enne maniküüri teostamist. Antiseptikumi saab kasutada ka nahal, et vältida haavade septiliseks muutumist, näiteks kui lõikate kogemata  maniküüri teostamise ajal kliendi küünenahka sisse.

Video: Tvyx ja Canva