Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

TEEMA 4 – HÜGIEEN JA SANITAARIA

Hügieenialased teadmised ja oskused on hädavajalikud, et iluteenindaja teaks kuidas infektsioone vältida.  Töökeskkonna puhtuse tagamiseks ja riskivabaks teenuse osutamiseks on palju võimalusi.

Teema koosneb ühest osast, mis hõlmab:

  • saastatusest puhastamist
  • desinfitseerimist
  • steriliseerimist
  • jäätmete kõrvaldamist

Õpiväljundid

 Teema läbimisel oskad:

  • kirjeldada saastatusest puhastamise erinevaid tasemeid
  • kirjeldada naha, pindade ja instrumentidega seotud puhastamise meetodeid salongis
  • arutada erinevate jäätmete kõrvaldamise protseduuride üle

Õpiaeg – selle üksuse läbimiseks kulub umbes 1-2 tundi. Ära muretse kui see võtab rohkem või vähem aega, kuna kõik ei õpi ühes tempos.

Saastatusest puhastamine

Saastest puhastamine on hügieenipidamise kõige madalam aste.

Salongis kasutatavate vahendite, pindade ja instrumentide infektsioonivabana hoidmiseks on kolm peamist viisi:

  • puhastamine
  • desinfitseerimine
  • steriliseerimine

Uurime lähemalt igat meetodit.

Categories
KÄTEHOOLDUS Puhastamine TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Puhastamine

See on madalaim saastatusest puhastamise tase. Seda tehakse mikroobide hulga vähendamiseks instrumentidelt ja pindadelt. Puhastamise meetodid on pühkimine ja pesemine. Enne desinfitseerimist või steriliseerimist on tööriistade, pindade ja seadmete puhastamine sobiva meetodi abil hädavajalik.

Puhastatud  tööriistadel ja pindadel jäävad alles patogeenid või muud organismid. Käte pesemine on üks puhastamise  vorme. Võiks arvata, et kui pesete käsi seebi ja kuuma veega, siis on need puhtad. Tõepoolest, nad on puhtad, kuid  tõenäoliselt on mikroorganismid endiselt käte peal. Käed puutuvad mikroorganismidega kokku kraani katsudes või käsi rätikusse kuivatades. Mikroorganismide eemaldamiseks peab minema järgmisele saastatusest puhastamise tasemele ehk teostama vastava vahendiga käte antiseptika.  

Kätepesu on üks olulisemaid tegevusi, mida igaüks saab teha enda ja kliendi nakatumise vältimiseks. Salongis peab vältima tavaliste kuivseepide kasutamist, kuna bakterid võivad kasvada ka nende peal! Ohutum on kasutada vedelseepi, mis on pumbaga pudelis.

Naha desinfitseerimisel kasutatakse antiseptilist ainet. Seepärast on õige termin käte antiseptika teostamine. Antiseptikum on kemikaal, mis pärsib bakterite kasvu. See on kerge sanitaarravi vorm, mida kasutatakse naha puhastamiseks enne maniküüri teostamist. Antiseptikumi saab kasutada ka nahal, et vältida haavade septiliseks muutumist, näiteks kui lõikate kogemata  maniküüri teostamise ajal kliendi küünenahka sisse.

Video: Tvyx ja Canva

Categories
Desinfitseerimine KÄTEHOOLDUS TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Desinfitseerimine

Desinfitseerimine on saastatusest puhastamise järgmine tase. See on keemiline protsess, mis tapab korrektselt läbi viiduna suurema osa mikroobe, kuid ei pruugi tappa kõiki ning ei tapa seenespoore. Hea kvaliteediga desinfektsioonivahend on efektiivne ja kiire toimega enamike patogeensete bakterite vastu. Desifitseerimine on enimkasutatud saastatusest puhastamise meetod salongis.

Desinfektsioonivahenditest on kõige sagedamini kasutatavad: naatriumhüpoklorit (valgendi), alkohol, kvaternaarsed ammooniumiühendid (QUATS)(näiteks Savlon), pseudo monatsiit; fenoolid ja kresoolid.

Desinfektsioonivahendite kasutamine

Desinfektsioonivahendid on kemikaalid, mis hävitavad enamiku (mitte kõiki) baktereid ja mõned viirused. Pinnad, kärud ja seadmed tuleb alati alguses üle pühkida ja siis desinfitseeriva tootega üle käia. See vähendab mikroobide ja bakterite kasvu. Kõik kliendiga kokku puutunud esemed tuleb pärast kasutamist desinfitseerida või ühekordse ksautuse korral ära visata. Esemed, mida ei saa desinfitseerida, tuleb ära visata.

Desinfitseerimisvahendid ja -seadmed

Enamikku tööriistu ja seadmeid, mida salongis kasutate, saab desinfitseerida. Efektiivsel desinfektsioonivahendil peaksid olema järgmised omadused:

  • mugav valmistada
  • kiire toime
  • eelistatavalt lõhnatu
  • mittesöövitav
  • ökonoomne (mitte liiga kulukas)
  • nahka mitte ärritav

Alljärgnev tabel  aitab mõista, kuidas erinevaid esemeid desinfitseeritakse.

VahendidMeetodidEripunktid
KüünehariEemaldage praht, peske kuuma veega ja desinfitseerimisvahendiga. (vedelseep)Eelnevalt puhastada pesemise teel.
Küünelõikamise tangid, käärid, küünenaha tangid, väikevahendidAsetage desinfitseerivasse purki või vanni. (Võib kasutada autoklaavi või ultrahelivanni).Enne instrumentide lahusesse panemist tuleb eemaldada praht. Veenduge, et instrumendid on täielikult kaetud desinfektsioonivahendiga ja toimeaeg vastab toote kasutusjuhendile.
RätikudMasinpesu kõrgel temperatuuril 70 kraadi juures, desinfektsioonivahendit või kodust valgendit võiks pesule juurde lisada.Kasutage rätikut üks kord ainult ühe kliendiga, seejärel peske rätik.
ElektriseadmedPühkige ja desinfitseerige sobiva tootega.Ettevaatust! Ärge kunagi jätke elektriseadmeid märjaks.
TööpinnadPühkige puhta lapi ja desinfitseerige sobiva tootegaPühkige enne ja pärast igat klienti.

Video: Tvyx ja Canva

Categories
KÄTEHOOLDUS Sissejuhatus Steriliseerimine TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Steriliseerimine

Steriliseerimine on kõrgeim saastatusest puhastamise tase. See hävitab täielikult kõik objektil olevad elusorganismid (nii kahjutud kui patogeenid). Tööriistade ja seadmete jaoks kasutatakse steriliseerimist. Tööriistad asetatakse näiteks autoklaavi,  milles on väga kõrge temperatuur, et hävitada kõik mikroobid ja bakterid. Kui instrumente ei steriliseerita põhjalikult, jäävad mõned bakterid viirused või seenespoorid ja -eosed alles. Kui külastate näiteks hambaarsti, on lohutav teada, et ta kasutab ainult steriliseeritud tööriistu teid ravides. Salongis on sama lugu ka teie klientidega.

Mida saab steriliseerida?

Steriliseerida saab ainult kõva, poorideta esemeid. Salongis tähendab see metallinstrumente näiteks pintsette, küünenahatange saab steriliseerida, kuid plastist või puidust instrumente (küüneharjad), puidust küünenaha tõukurit ja küüneviile võib ainult desinfitseerida.

Steriliseerimise meetodid

Bakterid ja kõik muud mikroorganismid hävitatakse kuumuse mõjul. Seetõttu asetamine tööriistad ja seadmed konteinerisse, mis soojendab neid väga kõrgele temperatuuril on parim viis steriliseerimiseks. Kõrge temperatuuriga steriliseerimine võib olla märg või kuiv.

Märg:

  • autoklaavimasin (auruautoklaav)soojendab vett temperatuurini 121-134 ° C kõrge rõhu all. See on kõige levinum steriliseerimise vorm salongis ja see on ka kõige  tõhusam steriliseerimismeetod.
  • Keemiline sterilisatsioonil valmistatakse vastavast tootest sterilisatsiooni lahus, mis pannakse spetsiaalsesse sterilisatsiooni klaasanumasse või kasti. Anumad peavad olema kaanega suletavad. Sterilisatsiooni aeg sõltub lahuse kontsentraadist.
  • Ultraheli vann- ultraheli vibratsioon puhastab instrumendid ja olenevalt lahusest toimub kas desinfitseeriv või steriliseeriv protseduur.

Kuiv:

  • kvartskuulidega steriliseerija on väike elektriküttega seade. Kvartskuule kuumutatakse ja soojus kandub asetatud esemetele seadme sees. See sobib ainult tõesti väikeste esemete jaoks nagu küüne lõikamise tangid ja käärid. Eesti terviseamet ei soovita salongides kuulsterilisaatorit kasutada.
  • teine steriliseerimise kuiv vorm on spetsiaalne kapp, mis sisaldab lampi mis annab ultraviolettvalgust. Valguskiired hävitavad mikroorganisme. Kõiki mikroorganisme ei hävitata, seega on ultraviolettkappi kõige parem kasutada – autoklaavis varem steriliseeritud seadmete hoidmiseks desinfitseeritakse keemilise meetodiga.

Hoiustage varem steriliseeritud tööriistu puhtana.

Video: Tvyx ja Canva

Categories
Jäätmete kõrvaldamine KÄTEHOOLDUS TEEMA 3 - NAHA JA KÜÜNTE PATOLOOGILISED HÄIRED TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Jäätmete kõrvaldamine

On oluline, et salongis hävitatakse jäätmed õigesti. Sorteerida tuleb kõiki jäätmeid. Mõned esemed, näiteks terad, tuleb visata spetsiaalsetesse ohtlike jäätmete konteineritesse. Tühjad kemikaalianumad tuleb enne nende prügikasti panemist pakkida plastikusse, et ei tekiks lekkeid. Kõikidel jäätmete prügikastidel peaks olema isesulguv kaas.

Mõiste – rohelise jätkusuutliku keskkonna peamine aspekt on jäätmete vähendamine, korduskasutamine. Seda saate teha:

  • kasutades otstarbekalt hooldustooteid, näiteks salongis õigeid tootekoguseid mõõtes;
  • sorteerides jäätmeid, näiteks klaas, plast ja biolagunevad materjalid eraldi (100% puuvill);
  • kasutades looduslikke tooteid (oliiviõli ja mandliõli küünenaha palsamina);
  • vähendades kemikaalide kasutamist;
  • tühju pudeleid ja purke maniküüri tööriistade hoidmiseks uuesti kasutades.

Jäätmekäitluse eesmärk on muuta meie keskkond tervislikuks ja jätkusuutlikuks. Pidage meeles kolme aspekti: vähendage, taaskasutage, sorteerige.

Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Harjutus 4.1

Täida lüngad.

Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA Teema 4 kokkuvõte

Teema 4 kokkuvõte

Selles teemas õpitud teave on oluline kõigi iluvaldkonna tegevuste jaoks. Õppisid käte pesemise tähtsust kui üht bakterite eemaldamise viisi. Õppisid, et salongis olevate esemete ja vahendite puhastamiseks on kolm peamist viisi:

Puhastamine

See on madalaim saastatusest puhastamise tase. See meetod ei eemalda kõiki baktereid. Õppisid ka antiseptikumide kohta. Need on pehmed lahused, mida kasutatakse salongis naha desinfitseerimiseks, et vältida infektsioonide teket ja nakatumist patogeensete mikroorganismidega. Antiseptikumide näited on vesinikperoksiid ja isopropüülalkohol (50-60%).

Desinfitseerimine

See on saastatusest puhastamise teine ​​tase. Desinfektsioonivahendid on kemikaalid, mis hävitavad enamuse, aga mitte kõiki baktereid ja mõningaid viiruseid.

Steriliseerimine

See on kõrgeim saastatusest puhastamise tase. See meetod hävitab täielikult kõik elusorganismid (nii kahjutud kui patogeenid). Parimaks steriliseerimismeetodiks on autoklaav ja keemiline sterilisatsioon.  

UV-kapp sobib vaid varem steriliseeritud esemete hoidmiseks.

Teema hõlmas ka jäätmete kõrvaldamist. Õppisid kui tähtis on jäätmete eraldamine ja ringlussevõtt.

Iluvaldkond kuulub rohelisse sfääri. Igaüks annab oma panuse meie keskkonna ohutuks muutmisel ohutu hügieeni- ja kanalisatsioonipraktika kaudu.