Categories
Desinfitseerimine KÄTEHOOLDUS TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Desinfitseerimine

Desinfitseerimine on saastatusest puhastamise järgmine tase. See on keemiline protsess, mis tapab korrektselt läbi viiduna suurema osa mikroobe, kuid ei pruugi tappa kõiki ning ei tapa seenespoore. Hea kvaliteediga desinfektsioonivahend on efektiivne ja kiire toimega enamike patogeensete bakterite vastu. Desifitseerimine on enimkasutatud saastatusest puhastamise meetod salongis.

Desinfektsioonivahenditest on kõige sagedamini kasutatavad: naatriumhüpoklorit (valgendi), alkohol, kvaternaarsed ammooniumiühendid (QUATS)(näiteks Savlon), pseudo monatsiit; fenoolid ja kresoolid.

Desinfektsioonivahendite kasutamine

Desinfektsioonivahendid on kemikaalid, mis hävitavad enamiku (mitte kõiki) baktereid ja mõned viirused. Pinnad, kärud ja seadmed tuleb alati alguses üle pühkida ja siis desinfitseeriva tootega üle käia. See vähendab mikroobide ja bakterite kasvu. Kõik kliendiga kokku puutunud esemed tuleb pärast kasutamist desinfitseerida või ühekordse ksautuse korral ära visata. Esemed, mida ei saa desinfitseerida, tuleb ära visata.

Desinfitseerimisvahendid ja -seadmed

Enamikku tööriistu ja seadmeid, mida salongis kasutate, saab desinfitseerida. Efektiivsel desinfektsioonivahendil peaksid olema järgmised omadused:

  • mugav valmistada
  • kiire toime
  • eelistatavalt lõhnatu
  • mittesöövitav
  • ökonoomne (mitte liiga kulukas)
  • nahka mitte ärritav

Alljärgnev tabel  aitab mõista, kuidas erinevaid esemeid desinfitseeritakse.

VahendidMeetodidEripunktid
KüünehariEemaldage praht, peske kuuma veega ja desinfitseerimisvahendiga. (vedelseep)Eelnevalt puhastada pesemise teel.
Küünelõikamise tangid, käärid, küünenaha tangid, väikevahendidAsetage desinfitseerivasse purki või vanni. (Võib kasutada autoklaavi või ultrahelivanni).Enne instrumentide lahusesse panemist tuleb eemaldada praht. Veenduge, et instrumendid on täielikult kaetud desinfektsioonivahendiga ja toimeaeg vastab toote kasutusjuhendile.
RätikudMasinpesu kõrgel temperatuuril 70 kraadi juures, desinfektsioonivahendit või kodust valgendit võiks pesule juurde lisada.Kasutage rätikut üks kord ainult ühe kliendiga, seejärel peske rätik.
ElektriseadmedPühkige ja desinfitseerige sobiva tootega.Ettevaatust! Ärge kunagi jätke elektriseadmeid märjaks.
TööpinnadPühkige puhta lapi ja desinfitseerige sobiva tootegaPühkige enne ja pärast igat klienti.

Video: Tvyx ja Canva