Personali hügieen põhineb isiklikul hügieenil ja isiklikel tööalastel hügieeniharjumustel.
Isikliku hügieeni moodustavad:
- kehahügieen
- kätehügieen
- hammaste hooldus
- rõivastus ja jalatsid
KEHAHÜGIEEN – keha puhtuse eest hoolitsemine. Lubamatud on rasvased juuksed, higirandid, puudulik suuhügieen, higilõhn, suitsulõhn.
KÄTEHÜGIEEN – käte pesemine, kuivatamine, antiseptika ja hooldamine. Väga oluline on käte ja küünealuste puhtus. Pesemata käte korral elab küüne all umbes 5 miljonit, sõrmuse all umbes 500 miljonit ja küünevallipõletiku puhul aga rohkem kui 5 miljardit mikroorganismi.
Käsi tuleks kindlasti pesta:
- siis kui need on silmnähtavalt mustad/määrdunud
- alati pärast wc kasutamist
- alati pärast nina nuuskamist, aevastamist, köhimist
- pärast suitsetamist
- pärast õuest tuppa astumist
- enne toidu valmistamist
Antiseptika tuleb teha enne igat klienti ja enne kinnastamist. Pärast klienti tuleb teostada pesemine või antiseptika.
KÄTE KUIVATAMINE – kiire õhuvooluga käte kuivatusmasinaid peetakse ebahügieenilisteks, neis puhub õhk kuni umbes 700 km/h. See paiskab mikroobid ja viirused ruumis kuni 3 meetri ulatuses laiali.
Kindlasti on keelatud kasutada riidest käterätte. Võib kasutad juhul kui rätikuid on palju ja iga kuivatamise järel pannakse kasutatud rätik pesukorvi.
Kõige turvalisem on kasutada paberrätikuid. Valides rätikut võiks see olla keskmisest suurema imamisvõimega. Nii on võimalus säästa ja kasutada kolme paberi asemel üht või kaht. Paber võiks olla pehme, et mitte kahjustada õrna käenahka.
ANTISEPTIKA – tehakse alati ainult kuivadele kätele. Kindlasti tuleb antiseptikumi valimisel jälgida, et tegemist oleks registreeritud biotsiidiga. Antiseptikumid on väga erinevad. Käte antiseptikumidele on lisatud käsi hooldavaid komponente.
HOOLDAMINE – selleks, et käed oleksid kaitstud tiheda pesemise ja antiseptika eest, on vaja neid koheselt kaitsma hakata. Nii välditakse naha kuivamist ja naha kaitsebarjääri vähenemist. Ainult terve ja korras nahk pakub kaitset haigusetekitajate eest ja hoiab ära allergiate tekkimise. Spetsiaalsed glütseriini ja teisi nahka toetavaid aineid sisaldavad kaitsekreemid tekitavad nahale kaitsebarjääri ja kaitsevad käsi väliste ärritajate eest.
RIIETUS – tööriided tuleb hoida teistest riietest eraldi. Neid tuleb pesta ja vahetada kohe peale määrdumist. Täiendavalt on vaja kanda tööriiete peal kaitseriideid või isikukaitsevahendeid. Ühekordseks kasutamiseks mõeldud kaitseriided (kitlid, põlled, kindad jne) tuleb kohe peale kasutamist ära visata. Vahetusjalatseid ei kasutata väljaspool salongi. Ei tohi kanda suuri ehteid ega käekelli. Sõrmuste all on mikroorganisme palju rohkem.
Enne salongi tööle asumist tuleb vastavalt „Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse“ §13 läbida tervisekontroll.
Teenindajal peab olema TERVISETÕEND, teenindaja peab olema kontrollitud nakkuskhaiguste suhtes.
Klienditeenindaja ja klient peavad olema terved, sest haigena kanduvad haigusetekitajad edasi. Need võivad kanduda tööpinnale ja töövahenditele ning ollla potentsiaalsed haiguselevitajad kolleegidele või klientidele. Haigussümptomitest peab olema vaba vähemalt 48 tundi.
KORDAMISEKS
TÄIDA LÜNGAD
– lubamatud on rasvased juuksed, higirandid, puudulik suuhügieen, higilõhn, suitsulõhn.
– käte pesemine, kuivatamine, antiseptika ja hooldamine.
– tehakse alati ainult kuivadele kätele. on väga erinevad. Käte idele on lisatud käsi hooldavaid komponente.
– selleks, et käed oleksid kaitstud tiheda ja eest, on vaja neid koheselt kaitsma hakata. Nii välditakse naha ja naha vähenemist. Ainult terve ja korras nahk pakub kaitset eest ja hoiab ära tekkimise.