Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 1 - KÄTE JA KÜÜNTE EHITUS Teema 1 kokkuvõte

Teema 1 kokkuvõte

Selles osas õppisime tundma käeluid  ja käelihaseid. Käeluud võib jagada viieks osaks: sõrmeluud; kämblaluud, randmeluud, küünarluu ja kodarluu.

Käel on 27 luud, mis on ühendatud sidemetega. Luud on rühmitatud järgnevalt:

  • 14 sõrmelüli või sõrmeluud
  • 5 kämblaluud või peopesaluud
  • 8 randmeluud

Randmeluud on ühendatud küünarvarreks küünarluu ja kodarluuga.

Käe liikumist kontrollivad peamiselt küünarvarrelihased ja kõõlused. Mõned lihased sirutavad rannet, peopesa ja sõrmi (sirutajad), samal ajal kui teised on seotud randme ja sõrmede painutamisega (painutajad).

Randmes ja käe sees on väiksemad lihased ja kõõlused, mis teostavad sõrmede liigutusi. Neid saab liigitada painutajateks (painutusliigutused) ja sirutajateks (sirutusliigutused). Lihased, mis meie sõrmi kokku toovad, on lähendajad. Vastastaja lihased asuvad peopesas, need aitavad pöidlaga puudutada teiste sõrmede otsi. Käelihased, mis võimaldavad meil käed ülespoole pöörata, on supinaatorlihased ja need, mis pööravad meie käed allapoole, maapinna suunas, on pronaatorlihased.

Õpitud on 11 peamist küüneosa: maatriks, küünejuur, poolkuu ala, küünevall, küüneloož, küüneplaat, küünenahk, küüne vabaserv, küüne aluskate, küüne aluskatte jätke, küüne süvend.

Oled teadlik küünekasvu mõjutavatest teguritest: toitumine, tervis, ravimid, kliima, aastaajad, amet, nakkus ja vale viilimine.

Need võivad katkestada või kiirendada normaalset kasvutsüklit, mis on tavaliselt 4–6 kuud. Oluline on vältida käte liigset kokkupuudet vee või kemikaalidega, need kuivatavad küüsi ja neid ümbritsevat nahka. Liigne kuivus võib põhjustada infektsiooni nii nahal kui ka küüntel. Et käed ja küüned oleksid heas seisukorras, tuleb kanda kindaid kokkupuutel vee ja tugevate kemikaalidega. Nahale ja küüntele tuleb kanda regulaarselt kätekreemi ja küüneõli.

Tead, et küünt nimetatakse oonüksiks (Onyx) ja sagedamini kasutusel olev termin on unguis (Unguis).

Küüned kasvavad erineva kujuga. On neli peamist küünekuju: ümmargune, ovaalne, kandiline ja terav. Küünte ovaalne kuju sobib enamikele kätele. Kandiline küüne kuju on populaarne, kuid aldis purunemisele ja vigastustele.

Maniküürijana peab klientidele nõu andma, kuidas säilitada terved küüned ja milline küünte kuju sobib kliendi sõrmedega kõige paremini.

Pea meeles, et tervislik toitumine on küünte hea seisundi jaoks hädavajalik.