Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 5 - KLIENDIKONSULTATSIOON

TEEMA 5 – KLIENDIKONSULTATSIOON

Selles teemas arutame, kuidas kliendiga enne hooldust, hoolduse ajal ja pärast seda rääkida. Oluline on pakkuda kliendile turvalist ja professionaalset salongikülastust. Kliendid maksavad hoolduste eest, seega peab iluteenindaja kliendid end mugavalt, lõdvestunult ja hinnatuna tundma panema.

Kehakeele ja silmadega suheldes näitame või väljendame oma emotsioone.  Seda nimetatakse mitteverbaalseks suhtlemiseks. See, kuidas klienditeenindaja välja näeb ja kliendi ees käitub, on väga oluline.

Verbaalne suhtlus on see, kui räägite otse teise inimesega näost näkku või telefoni teel. Seejuures on tähtis, mida kliendile ütlete ja kuidas te seda ütlete.

Selles teemas on kaks osa:

1. mis on tõhus suhtlus?

2. kliendikonsultatsioon

Õpiväljundid

Teema lõpuks oskad:

 • kirjeldada suhtlusviise
 • tuvastada kliendiga suhtlemise toiminguid ja keelde
 • viia läbi kliendikonsultatsiooni kliendi vajaduste väljaselgitamiseks
 • salvestada klienditeavet kliendikaardile

Õpiaeg – teema läbimine võtab tõenäoliselt 1-2 tundi aega.

Categories
KÄTEHOOLDUS Mis on tõhus suhtlus? TEEMA 5 - KLIENDIKONSULTATSIOON

Mis on tõhus suhtlus?

On oluline enne hoolduse sooritamist mõista kliendi vajadusi. Infot kliendi vajaduste kohta saab siis, kui esitada kliendile asjakohaseid küsimusi ja vastata kõigile kliendi poolt esitatud  küsimustele. Seda nimetatakse efektiivseks suhtluseks. Klient peab mõistma talle esitatud küsimuste vajalikkust ja tundma end neile vastates mugavalt. Teenindaja peab rääkima selge diktsiooniga, et klient teenindajast aru saaks. Õpite klienti tema rääkimise ajal kuulama ja oskate esitada kliendile küsimusi.

Esitage pigem avatud küsimusi, mis julgustavad klienti rohkem kui jah” või “ei” vastuseks andma.

Avatud küsimistehnika küsimused algavad sõnadega kuidas, mida, millal, millise või kus. Näiteks: „Millise kujuga küüsi te soovite?“, ’’ Kuidas te  küüsi kodus hooldate?”

Kui te pole pärast kliendikonsultatsiooni kindlad hoolduse sobivuses kliendile, selgitage kliendile taktitundeliselt, miks see nii on ja paluge kliendil otsida enne hooldusprotseduuri läbiviimist meditsiinilist abi. Mõne kliendi ootused võivad olla ebareaalsed. Sel juhul selgitage kliendile, miks te nii arvate  ja püüdke pakkuda realistlikku hooldusprogrammi.

Mõnikord võib klient küsida teavet, mis ei kuulu teie kompetentsi. Teatage viisakalt, et te ei ole sellel teemal piisavalt kvalifitseeritud, kuid võite aidata leida spetsialisti, kes oskab klienti sel teemal nõustada.

Vaatame lühidalt kommunikatsiooni põhielemente:

 • kõnelejale tähelepanu pööramine
 • silmside – inimesele suhtlemisel silma vaatamine
 • küsimuste esitamine
 • kuulamine – kuulata tuleb kaks korda rohkem kui ise rääkida
 • reageerimine – teadmine millal vastata ja mida öelda

Miks on tõhus suhtlemine oluline?

Efektiivne suhtlus:

 • võimaldab valida kliendi vajadustele sobiva protseduuri
 • toob ettevõttele edu
 • vähendab pingevõimalusi
 • sulgeb eelduste lüngad
 • julgustab häid inimestevahelisi suhteid
 • võimaldab inimestel või rühmadel tõhusalt tegutseda
Categories
KÄTEHOOLDUS Suhtlusviisid TEEMA 5 - KLIENDIKONSULTATSIOON

Suhtlusviisid

Võrdleme kahte suhtlusviisi:

1. Suuline suhtlus: öeldud või kirjutatud sõnade kasutamine ideede ja tunnete väljendamiseks

2. Mitteverbaalne suhtlus: sõnadeta suhtlemine nt.

 • kehakeel / kehahoiak
 • žestid (käežestid)
 • silmside
 • näoilme
 • Kehakeel – sõnu lausumata võib kehakeel paljastada, mida inimene tunneb või mõtleb. Võime lugeda kliendi kehakeelt on klienditeeninduslikult väga oluline oskus.

Nüüd vaatleme kehakeele näiteid. Mida võivad tähendada järgmised mitteverbaalsed vihjed?

Kliendi reaktsioonMis see tähendab?
NaeratusRahulolu
SilmsideValmis suhtlema
NoogutusKokkulepe ja mõistmine
Kulmu kortsutamineÕnnetu ja ärrituv
Ristatud käedKindel, huvitu, kaitsev
Pidev kella vaatamineKiirustav, kannatamatu
Pidev ringi vaatamineKiirustav

Rääkige alati selgelt ja täpselt ning vältige slängi kasutamist. Oluline on olla hea kuulaja, see aitab teil tuvastada kliendi vajadusi ja mõista tema isiksust.  

Vaatame allolevat tabelit:

TeeÄra tee

·       Näita üles huvi
·       Ole kliendi suhtes mõistev
·       Kuula probleemi põhjust
·       Julgusta kõnelejat, et suudad lahendada tema probleemi
·  Tea  millal vaikida

·       Ära vaidle
·       Ära tõlgenda
·       Lõpeta kliendi lauseid
·       Ära tee kiireid järeldusi
·       Ära anna nõu, kui klient seda ei oota
· Ära lase kliendi emotsioonidel enda tundeid mõjutada

Suhtlemine hõlmab kõiki elu aspekte. Kehv suhtlus võib põhjustada vaidlusi, stressi ja konflikte ning võib olla aja raiskamine. Kõik see mõjutab hea teenuse osutamist. Suhtlemine on kriitiline tegur ilutööstuses. Soovime, et kliendid oleksid õnnelikud ja rahul teenustega, et nad sooviksid tagasi tulla, et veelgi rohkem teenuseid tarbida.

Categories
KÄTEHOOLDUS Kliendi konsultatsioon TEEMA 5 - KLIENDIKONSULTATSIOON

Kliendikonsultatsioon

Enne maniküüri läbiviimist on vajalik kliendiga läbi viia põhjalik konsultatsioon (täida kliendikaart). Seda tehakse selleks, et hinnata kliendi naha, küünenaha ja küünte seisundit. Tõhus analüüs aitab valida sobivad tööriistad ja tooted. Konsultatsioon toimub privaatses keskkonnas. Salvestatud ja vastavalt isikukaitseseadusest tulenevatele nõuetele hästi hoitud kliendi anamneesikaardil olev info aitab võrrelda edaspidiseid hoolduseid ja valida kliendile sobivaid hoolduseid ja töövõtteid.

Kliendilt kogutud teave on konfidentsiaalne ja peab pärast kliendile teostatud hooldust olema turvaliselt kaitstud võõraste pilkude eest. Kliendi privaatsus ja konfidentsiaalsus tuleb tagada vastavalt andmekaitseseadusele. See kehtib eriti seoses kliendi elulooliste andmete salvestamisega nagu näiteks kontaktandmed, vanus ja haiguslugu.

Categories
Anamnees KÄTEHOOLDUS TEEMA 5 - KLIENDIKONSULTATSIOON

Anamnees

Konsultatsioon sisaldab järgmist:

 • Küünenahkade olukord – kas need on kuivad, tihedad või pragunenud või on need pehmed ja elastsed.
 • Küüned – kas need on tugevad või nõrgad, rabedad või ketendavad? Kas nad on värvunud või plekilised? Mis kujuga need on – kandilised, ümmargused, ovaalsed? Kas nad on pikad või lühikesed? Kas neid näritakse?
 • Käte nahk- kas nahk on kuiv, kare või lõhenenud või on see pehme ja sile? Kas värv  on ühtlane? Kas on põletiku või infektsiooni tunnuseid?

Pärast kliendi käenaha, küünte ja küünenaha hindamise läbimist on soovitatav koostada  kliendile hooldusplaan ja leppida kokku oodatav tulemus. Näiteks juhul, kui kliendi küünenahk, küüned ja käenahk on kuivad, võite soovitada tal tulla parafiinhooldusesse 1x nädalas 5 nädala jooksul. Hiljem juba tulla 1x kuus, et tulemust säilitada.

Hooldusplaan peaks hõlmama järgmist:

1. Selgitus:

 • mis on seotud maniküüri hooldusega
 • kui kaua protseduur aega võtab
 • hoolduse oodatavad eelised ja tulemused
 • asjakohased koduhoolduse nõuanded

2. Olulised on kõik küsimused, et tagada kliendi mõistmine

3. Kliendi nõustamine pärast maniküüri protseduuri

Pärast hooldust peab  küsima kliendilt tagasisidet teostatud hoolduse kohta. Kas klient jäi rahule? Peab selgitama, mis on hoolduse tulemus tulevaste hooldusmeetodite puhul, milliseid tooteid ja miks kasutasite ja mida soovitate koduhoolduseks.

Tehnoloogia kasutamine oma ettevõttes.

Kliendikirjed on konfidentsiaalsed. Need võidakse täita käsitsi või elektrooniliselt. Neid võib füüsiliselt hoida kapis või elektrooniliselt andmebaasis. Kui kasutate andmebaasi, on hea mõte omada varusüsteemi juhuks, kui andmed kaovad. Võib kasutada oma mobiiltelefoni klientide telefoninumbrite ja e-posti aadresside salvestamiseks, et klientidega hõlpsalt suhelda.

Edukas äri sõltub suhtlemisest oma klientidega:

 • teavitades neid eripakkumistest, tuletades meelde nende kohtumisi, teavitades neid, kui teil on hädaolukord ja peate aja tühistama või uuesti broneerima.

Kliendid hindavad seda tüüpi suhtlust lisaks teie teadmistele ja oskustele.

Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 5 - KLIENDIKONSULTATSIOON Teema 5 kokkuvõte

Teema 5 kokkuvõte

Teemat läbides saite teada kommunikatsiooni põhielementidest ja nende mõjudest kliendisuhtlusele. Põhielemendid olid:

 • pöörata tähelepanu sellele, mida klient räägib
 • silmsideme loomine: vaadake inimestele otsa  kui nendega suhtlete
 • küsimuste esitamine
 • kuulamine: kuulake kaks korda rohkem kui räägite
 • reageerimine: teadmine millal vastata ja mida öelda

Neid põhimõtteid rakendades avastate, et need:

 • toovad ettevõttele edu
 • vähendavad pingevõimalusi
 • sulgevad eelduste lüngad
 • soodustavad häid inimestevahelisi suhteid
 • võimaldavad inimestel või rühmadel tõhusalt tegutseda

Õppisite ka kahte suhtlusviisi. Verbaalne kommunikatsioon on oma ideede väljendamine kirjalike või suuliste sõnade kasutamise teel. Mitteverbaalne suhtlus viitab kehakeelele ja hõlmab žeste, näoilmete väljendust ja kehahoiakut.

Kasulik on meelde jätta suhtlemise põhireeglid, tegevused ja keelud. Peamine on tähelepanelik kuulamine ja teadmine, millal rääkida ja millal vaikida. Vältida tuleb vaidlusi, hinnangute andmist ja järelduste tegemist kui klient alles räägib.

Teema hõlmas ka kliendi konsulteerimist ja registreerimist. Konsultatsioon toimub hoolduse vajalikkuse ja kliendi soovide väljaselgitamiseks. Hinnatakse käenaha, küünte ja küünenahkade seisundit ning tuvastatakse vastunäidustused hooldusele.

Enne konsultatsiooni läbiviimist peab registreerima kliendi andmed, näiteks nime, aadressi, kontaktandmed ja kõik haigusseisundid, mis võivad mõjutada naha ja küünte tervist. Seda teavet tuleb käsitleda konfidentsiaalsena. Samuti õppisid hooldusplaani koostamise vajalikkusest. See tegevus võimaldab kliendile selgitada, kuidas te maniküüri protseduuri teostate, miks olete teinud just sellised valikud, milliseid tooteid kasutate ja millal on kliendil soovitav tulla järelhooldusesse.