Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Selles teemas õpid maniküüri läbi viima. Õpid kuidas teenust reaalselt pakkuda. Selles teemas rakendad kõike, mida oled eelnevates teemades õppinud.

Esiteks peate kujundama professionaalse hoiaku. Seda saate teha, suheldes tõhusalt ning töötades professionaalselt järgides ergonoomikat. Töö peab olema organiseeritud. See tähendab, et töötama peab järjestuse järgi.

Enne protseduuriga alustamist tuleb teostada kliendi küünte ja kätenaha analüüs.  Tuvastada tuleb haiguslikud seisundid küüntel ja nahal ning küünte loomulik kuju. Selles teemas õpid, kuidas hoolitseda küünenahkade eest ning kuidas küüsi kujundada ja värvida.

Teema jaguneb viide ossa:

1. maniküüri tööriistad

2. maniküüri tooted

3. maniküüri hooldus

4. spetsiaalsed protseduurid

5. küünarvarre- ja käemassaaž

Õpiväljundid

Selle teema lõpuks oskate:

 • selgitada maniküürivahendite kasutamist
 • kirjeldada tooteid ja nende kasutamist maniküüris
 • läbi viia klassikalist maniküüri
 • läbi viia spaahoolitsusi, näiteks parafiinhooldust
 • parandada kahjustatud küüsi

Õpiaeg – teema läbimine võtab tõenäoliselt 15–20 tundi aega. Lisaks saab teadmised maniküüris kastatavatest tööriistadest ja toodetest. Pädevaks saamiseks peab harjutama. Pidage meeles, et harjutamine teeb meistriks!

Categories
KÄTEHOOLDUS Maniküüri tööriistad TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Maniküüri tööriistad

Fotod ja joonised: Tvyx

Selles teemas vaatame tööriistu, mida kasutatakse maniküüri hoolduse läbi viimisel.

Mõningaid maniküüris kasutatavaid tööriistu  kasutatakse nii maniküüri kui pediküüri hoolduse korral, teisi aga rangelt ainult maniküüri või pediküüri protseduuril. Enne tööriistade kasutamist veenduge, et need on põhjalikult desinfitseeritud ja/või steriliseeritud. Mõnda tööriista tuleb kasutada äärmise ettevaatusega, et vältida naha lõikamist ja naha liiga suure osa eemaldamist küünenaha ja küüneplaadi hõrenemisel.

Maniküüri vahendid

Küüneviilid

Küüneviilid on valmistatud erinevat tüüpi materjalidest ja on erineva suuruse ja tugevusega. Teralisuse tase näitab viili jämedust või peenust. Ärge kunagi kasutage jämedat viili õhukestel ja nõrkadel küüntel. Reeglina kui te pole kindel küünte seisundis, alustage peenema viiliga.

Pange tähele, et mida väiksem on number viilil, seda jämedam on küüneviili tekstuur.

80 grit: see on väga jäme viil ja seda ei tohiks kunagi kasutada looduslike küünte korral. Seda võib kasutada kunstküüntel, kuid isegi siis võib see liiga karm olla.

100 grit: see on jätkuvalt jäme viil, kuid seda saab ohutult kasutada kunstküüntel.

180 grit: see on madalaim tera, mida tuleks kasutada looduslike küünte korral. Kui küüned on kahjustatud või kalduvad kahjustuma, võiks kasutada peenemat viili.

240 grit: see on pehmem viil ja seda viili kasutatakse sageli puhverdamiseks või plekkide eemaldamiseks.

500 grit: Selle liivaga viil on väga pehme, tavaliselt kasutatakse küünte poleerimiseks.

Mõistes viiliterade tasemeid arutleme viilide erinevate tüüpide üle.

Kahepoolsed liivapaberviilid

On ideaalsed, kuna ei ole liiga suured ja neil on nii peenem kui jämedam pool.

Küüneviil

Ühekordne viil. Kui jämedust ei ole öeldud, on viil mõeldud mitteprofessionaalseks kasutamiseks..

Klaasviil

Ideaalne habraste küünte jaoks. See on väga peenehelbeline viil. Võib olla tugevate paksude küünte jaoks liiga peen. Klaasviil on kallim, kuid kestab kaua. On oht maha kukkudes puruneda.

Metallviil

Seda tüüpi viile tuleb vältida. See on küünte jaoks liiga tugev ja kahjustab küüsi kui seda õigesti ei kasutata.

Teised tööriistad

Küünenaha tangid

Kasutatakse liigsete küünenahkade lõikamiseks või lahtise naha eemaldamiseks.

Küünenaha tõukur

Kasutatakse küünenaha vabastamiseks ja tagasi surumiseks küünte ümber.

Küünetangid

Kasutatakse sõrmeküünte lühendamiseks.

Apelsinipuust pulk

See on ühekordselt kasutatav pulk, mida kasutatakse küünenaha lõdvendamiseks küüne ümbert või küüne vabaserva aluse puhastamiseks. Alternatiivina võib kasutada küünenaha tõukurit.

Küünehari

Kasutatakse küünealuse ja ümbruse puhastamiseks.

Küünepoleer

Poleere on kolme tüüpi:

a) seemispuhver – on kaetud seemisnahaga või nahaga: kasutatakse koorimispasta või pulbriga küünte kõrgeks poleerimiseks läike saamiseks.

b)  blokkpuhver – on neljapoolne plokk, millel on kõik karedad küljed. Seda kasutatakse laineliste küünte siledaks muutmiseks või küüneplaadi paksuse vähendamiseks.

c) 3-4-poolne puhver – see on blokkpoleer. Jämedaid külgi kasutatakse ebatasasuste likvideerimiseks ja peenemat osa küüne pinna poleerimiseks ja küüne naturaalse välimuse loomiseks.

Pintsetid

Kasutatakse küüne paranduse ajal siidi asetamiseks küüntele või kaunistuselementide asetamiseks küüntele.

Sõrmekauss

Sooja antiseptilise seebiveega kasutatav kauss sõrmede leotamiseks, mis hõlbustab küünenahkade töötlemist maniküüri ajal.

Maniküüri labakindad

Neid kasutatakse tavaliselt käte maski pealekandmise järgselt. Käed kastetakse parafiinivahasse ja pakitakse plastikkotti, nüüd asetatakse kindad kätte.  Võib kasutada ka külmparafiin ja mõne teise maski puhul. Teine võimalusena kasutatakse elektrikindaid. Need on soojendusega kindad.

Küünte kuivati

Elektriline seade, mida kasutatakse küünelaki kiiremaks kuivatamiseks.

Paberrätikud

Kasutatakse hooldusala kaitseks ja hooldusprotseduuri läbiviimiseks.  

Puuvillased rätikud

Kasutatakse maniküürilaua katteks ja käte kuivatamiseks.

UV-sterilisatsioonikapp

Desinfitseeriva toimega kapp, milles hoiustatakse puhtaid instrumente. Erinevalt kapi nimest ei steriliseeri see kapp instrumente!

Lamp

Hea valgustus on hädavajalik, et näha küünte ja küünenaha seisundit ning teha küünenahkade ja küünelakkimise osas täpset tööd.

Categories
KÄTEHOOLDUS Maniküüri tooted TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Maniküüri tooted

Küünelakieemaldaja/Atsetoon

Atsetooni kasutatakse küünelaki eemaldamiseks järjest vähem. Sellel on küüsi ja küünenahka liialt kuivatav toime.  See on asendunud atsetoonivaba küünelakieemaldajaga, mis sisaldab atsetooni asemel atsetooni estreid. Küünelakieemaldajat võib kasutada ka küüneplaadilt õli eemaldamiseks enne küünelaki pealekandmist.

Antiseptik

Kasutatakse teenindaja ja kliendi käte desinfitseerimiseks mikroorganismide paljunemist takistava vahendina.  

Aluslakk

Aluslakki kasutatakse küüne kaitsmiseks värvilaki eest. Aluslakk aitab paremini värvilaki küünele kinnitada. Aluslakil võib olla ka küüsi tugevdav funktsioon.

Puhverpasta

Kasutatakse küüneplaadi servade silumiseks ja aitab küünepinnalt eemaldada plekid. Poleerides küünt annab küünele tugeva läike, mida mõnikord eelistatakse värvilisele lakile.

Küünenahakreem

Kasutatakse küünenahkade elastseks muutmiseks, nii et neid saaks hõlpsasti tagasi lükata põhjustamata kahjustusi või ebamugavusi.

Küünenahaõli

Spetsiaalne õli küünenaha pehmendamiseks ja niisutamiseks küünte ja varba ümbruses. Alternatiivina võib kasutada küünenahakreemi.

Foto: Tvyx ja Canva

Küünenaha eemaldaja/küünenaha vesi

Leeliselise koostisega, glütseriini sisaldav küünenahku pehmendav vedelik. Lagundades küünenahka lihtsustab  küüneplaadilt õrnalt kraapides küünenaha eemaldamist.

Küünenaha koorija

Õrn teraline aine, mida kasutatakse küünenaha hoolduse järgselt, et eemaldada tuhmid, surnud rakud. Jätab küüned ja küünenahad pehmeks, siledaks ja korrastatuks. Kooritakse tavaliselt küünarnukini välja.

Kätekreemid

Kasutatakse käte ja küünenaha pehmendamiseks, toitmiseks, niisutamiseks ja kaitsmiseks. Osad kreemid võimaldavad sooritada kätemassaaži, teenindaja käed libisevad sujuvalt üle naha hõõrdumist ja ebamugavust tekitamata. Kätekreeme on õlipõhiseid ja veepõhiseid.

Koorija

Toode, mida kasutatakse surnud naharakkude eemaldamiseks ja naha puhastamiseks. Toimeained pehmendavad ja värskendavad nahka. Seda rakendatakse sügava ringmassaaži liikumisega ja kasutatakse nii kätel kui ka jalgadel vereringe parandamiseks.

Hügieeniline vedelseep

Lisatakse sooja vette käte ja jalgade leotamiseks küünenahkade tagasilükkamise ettevalmistuseks.

Küünetugevdaja

Saadaval on palju erinevaid küünetugevdajate tüüpe. Kasutatakse kahjustatud ja rabedate, murduvate, lõhenevate ja kooruvate küünte puhul.

Küünelakk / lakk

Küünte värv või lakk, mida kasutatakse küüneplaadil küünte kaunistamiseks ja kaitsmiseks.

Valida on erinevate värvide vahel.

Küünelakilahjendaja

Kasutatakse paksenenud küünelaki vedeldamiseks.

Valge küünepliiats

Seda saab kasutada värvi muutnud vabaserva valgendamiseks prantsuse maniküüri loomisel. Valgendajat saab kasutada ka plekilise küüne valgendamiseks.

Pealislakk

Kasutatakse värvilaki kaitsmiseks ja läike andmiseks värvilakile.

Küünelaki kuivatid

Küünelaki kuivatit on erinevat tüüpi. Neid saab kasutada küünelaki kuivamise kiirendamiseks. Näiteks kiiresti kuivatavate pihustite korral tuleb pihustada vedelik otse küünelakile.

Categories
KÄTEHOOLDUS Klassikaline maniküür – hooldusprotseduur TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Klassikalise maniküüri hooldusprotseduur

Regulaarne maniküür hoiab käed ja küüned heas korras ja niisutatud. Maniküür tugevdab küüsi ja hoiab ära küünte ja küünenahkade kuivamise, mis võib põhjustada küünte ja küünenahkade purunemist, ning takistab nakkuse vältimist. Küünenahad, mida regulaarselt hooldatakse, parandavad küünte kasvu. Kätemassaaž parandab käte naha ja küünte  vereringet, mis kiirendab küünte kasvu. Massaaž suurendab ka liikuvust ja lihaste ja liigeste paindlikkust ning tekitab lõõgastust.

Maniküür koos kätemassaažiga peaks kestma umbes 60 minutit. Alguses oskusi arendades võtab maniküür natuke kauem aega. Soovitav on harjutamise käigus pidada blogi, kus analüüsida enda sooritatud maniküüri teostamist. See  aitab edusamme kajastada ja nii on areng nähtav. Pidage meeles, et harjutamine teeb meistriks!

Maniküüri laua ettevalmistamine

Veenduge, et kõik tööriistad oleksid steriliseeritud või desinfitseeritud. Töökoht peab olema puhas ja desinfitseeritud.  

Left ImageRight Image

Foto: Tvyx ja Canva

Categories
KÄTEHOOLDUS Klassikalise maniküüri protseduur TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Klassikalise maniküüri protseduur

Klientidel on hea tava arveldada maniküüri eest enne hoolduse läbiviimist või enne lakkimist. See hoiab ära küünelaki kahjustumise. Kliendi ehted tuleks eemaldada, hoida kliendi läheduses ja tagastada koheselt teenuse lõppedes.

1. Pärast maniküürilaua ettevalmistamist paluge kliendil istuda.

2. Peske enda käed ja tehke käte antiseptika.

3. Puhastage kliendi käed.

4. Eemaldage küünelakk – alustage vasaku käe väikesest sõrmest:

 • mähkige teise, keskmise ja nimetissõrme vahele vatipadi
 • niisutage vatipatja küünelakieemaldiga
 • hoidke igast sõrmest eraldi kinni ja suruge kindlalt küünelakieemaldiga niisutatud vatt küüneplaadini
 • eemaldage küünelakk küüne kutiikulast küüne otsani kindla tõmbega, nii väldite vana laki määrimist küünenahale.

5. Uurige kliendi käsi (kliendi käte ja küünte analüüs -> täitke kliendikaart), tehke kindlaks:

 • käte ja küünte seisund
 • kas on vastunäidustusi maniküüriks
 • sõrmeotste ja küünte loomulik kuju

6. Küüne kuju

 • leppige kliendiga kokku soovitud kuju
 • valige kõige sobivama liivaga viil
 • alustage viilimist vasaku käe väikesest sõrmest liikudes pöidla suunas.
 • hoidke kliendi sõrme pöidla ja kahe esimese sõrme vahel
 • hoidke viili paremas käes (vasakukäelised vasakus käes)
 • kallutage viili veidi nii, et viilimine oleks peamiselt vabaserva alumisel küljel vahemikus 30-45 kraadi
 • viilige väljast keskele, paremalt vasakule ja vasakult paremale
 • teostage kaks lühikest ja üks pikk tõmme mõlemal pool küünt
 • kitsendage õrnalt külgi terava serva eemaldamiseks ainult 0,3 cm
 • vältige saagimist ja viilimist sügavale küünte külgedesse
 • küüned kestavad kauem ja on tugevamad, kui küljed on lubatud välja kasvada  

7. Pehmendage vasaku käe sõrmede küünenahad

 • kandke küünenaha eemaldamise kreemi või -lahust vasaku käe sõrmedele ja kastke sooja hügieenilisse seebi ja vee lahusesse.

8. Viilige küüned paremal käel ja lisage küünenaha eemaldi

9. Eemaldage vasak käsi veest ja asetage parem vette

10. Jätkake maniküüri vasakule käele:

 • lükake apelsinipuust pulgaga pöörlevate liigutustega küünenahad tagasi
 • kasutage küünenaha tõukuri lusikaotsa küünenahkade tagasilükkamiseks, soovitav on kasutada apelsinipuust pulka
 • selle toimingu ajal hoidke küünenahku niiskena

Viseo: Tvyx ja Canva

11. Puhastage küüsi vabaserva alt. Kasutage apelsinipuust pulka vabaserva aluse puhastamiseks

 • liikumine toimub keskelt külje poole

12. Eemaldage liigne küünenahk

 • liigse ja lahtise küünenaha saad eemaldada küünenahatangidega

13. Teostage lõplik viilimine, eemaldades viilimisega pehmed küünejäägid.

14. Kandke masseerivate liigutustega küünenahkadele ja küüntele küüneõli. Masseerige kahte sõrme korraga:

 • väikesõrm ja keskmine sõrm
 • nimetissõrm ja nimetu sõrm
 • pöial ja keskmine sõrm 

15. Asetage käele kosmeetiline paber nii, et küüned ja käsi oleks kaetud ja jätke käsi soojenema.

16. Võtke parem käsi veest ja korrake punkte 9 kuni 15.

17. Tagasta kliendi ehted enne lakkimist.

Küünte lakkimine

Lakki tuleb kanda kergelt ja kiiresti, kasutades pikkitõmbeid küüne kutiikuli juurest kuni vabaservani. Küünelakk ei tohiks olla paks. Vajadusel tuleb lakile lisada lahjendajat.

1. Hoida kliendi sõrmi kindlalt pöidla ja nimetissõrme vahel.

2. Kanda aluslakk vasaku käe väikesele sõrmele ja liikuda pöidla suunas.  Lasta lakil veidi kuivada.

3. Kanda peale värviline lakk. Kasta küünelakipintsel pudelisse, eemaldades liigse koguse kliendipoolselt pintsliküljelt, vajutades seda ettevaatlikult pudeli külgedele.

4. Kanda lakk kolme tõmbega; keskele, küljele ja teisele küljele veendudes, et see ei määriks küünenahku.

5. Eemaldada üleliigne lakk atsetoonpliiatsiga.

6. Kanda peale pealislakk. Lasta küüntel kuivada ja/või pihustada kiiresti kuivatava pihustiga, et kiirendada kuivamisprotsessi.

Video: Tvyx ja Canva

Joonis: Tvyx ja Dreamstime

Prantsuse stiilis lakkimine

Prantsuse maniküür annab illusiooni pikemast küünest. Küüned viilitakse tavaliselt kandilisteks. Pikkus on veidi üle sõrmeotsa.

1. Kandke aluslakk

2. Kandke alustoon üle küüne.

3. Värvige küünte otsast valge värviga õhukese joonena.

4. Kandke peale pealiskiht.

Video: Tvyx ja Canva

Teenuse lõpetamine

Kui lakk kuivab, peaksid oma töökoha korrastama: abista klienti, pange ehted tagasi, kui lakk on täiesti kuiv või ideaalis peaksid nõu andma, et klient paneb ehted tagasi enne lakkimist. See väldib laki laiali minekut.

1. Soovita kliendile järgmist hooldust.

2. Täida kliendikaart lõpuni.

3. Paku uut broneerimisaega.

4. Saada klient salongi vastuvõttu.

5. Puhasta kõik tööriistad, seadmed ja töökoht.

6. Sea töökoht valmis järgmise kliendi jaoks.

Categories
KÄTEHOOLDUS Sissejuhatus Spetsiaalsed hooldusmeetodid TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Spetsiaalsed hooldusmeetodid

Õlimaniküür

Vajalikud tooted ja seadmed: taimeõli (oliiviõli),  kuuma õli kütteseade.

Õlimaniküür taastab tõhusalt rabedad küüned ja kuivad küünenahad. See parandab nahka, muutes selle pehmeks ja elastseks. Teostage õlihooldus pärast küünte viilimist. Kuum õlihooldus asendab käte leotamist seebi ja veega. Küünenahaeemaldajat, küünenahakreemi ega küüneõli ei ole vaja pärast kasutada.

Protseduur:

 1. Kuumuta oliiviõli mugavale temperatuurile ca 40 kraadi.
 2. Aseta kliendi sõrmed umbes 10 minutiks kuumutatud õlisse. Veendu, et õli ei ole liiga kuum.
 3. Masseeri käsi ja randmeid õliga, eemalda liigne küünenahk.
 4. Eemalda kätelt õli niiske ja sooja rätikuga.
 5. Pühi kõik küüned hoolikalt õlist puhtaks.

6. Kanna peale lakk.

Meeste maniküür

Vajalikud tooted ja tööriistad: poleerimispasta, puhver ja maniküüriks kasutatavad tooted.

Meestele sooritatud maniküür on tavaliselt konservatiivsem. Küüned viilitakse lühikeseks, kas ümmarguseks või kandiliseks. Läikiva aluslaki asemel kantakse küüntele vajadusel matt lakk.

Meeste maniküüri protseduur:

 1. Järgi klassikalise maniküüri protseduuri samme 1-17.
 2. Puhasta küüned. Kanna väike kogus pasta kujul puhastusvahendit puhvrile.
 3. Poleeri küüsi tõstes puhvrit pärast iga pööret.
 4. Küüntelt jääkide eemaldamiseks pese ja kuivata kliendi käed.
 5. Kanna peale kätekreem käte pehmena ja niisutatuna hoidmiseks.
Categories
KÄTEHOOLDUS Küünte parandamise protseduur Sissejuhatus TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Küünte parandamise protseduur

Küüneplaadi või rebenenud vaba serva saab ajutiselt parandada. Küünte parandamise tehnikaid on mitmeid. Parandusmaterjalina võib kasutada siidi või geeli või tugevamat geellakki.

 1. Viili küüne katkine osa kergelt peenikese viiliga siledaks. See aitab parandusmaterjalil küünele kinni jääda.
 2. Lõika piisavalt suur tükk parandusmaterjali siidi, et katta kahjustatud osa küünest.
 3. Pane pintsetiga materjal küünte kahjustatud osa kohale
 4. Kanna parandusmaterjalile liim.
 5. Kasuta apelsinipuu pulka, et poleerimismaterjal küünele kanda.
 6. Sügava rebenemise korral tugevda seda teise plaastriga.
 7. Viili/poleeri küünt pealt peene viili või poleeriga.
 8. Kuivata küüs hoolikalt ja pange aluslakk peale.
Categories
KÄTEHOOLDUS Parafiinravi TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Parafiinravi

Vajalikud tooted ja seadmed: parafiinivann; plastikkotid; soojad froteest labakindad.

Parafiiniravi rakendatakse enne käemassaaži.

Parafiinhoolduse eelised on:

 • lõõgastumine;
 • hooldatud alal paraneb verevarustus;
 • paraneb naha tekstuur ja värv;
 • suureneb kreemide või õlide imendumine;
 • artriidivalude leevendumine.
Parafiinravi protseduur:
 1. Kuumuta parafiinvaha.
 2. Kontrolli temperatuuri (45-50 kraadi).
 3. Koori kliendi käed kooriva kreemiga.
 4. Kanna kätele pehmendav mask või rasvasem kreem (geeljad tooted ei sobi, sulavad parafiinvanni).
 5. Kasta kliendi käsi vahasse ja eemalda see kiiresti.
 6. Korda seda toimingut ca viis korda, et tulemuseks oleks õhukesed parafiinikihid käel.
 7. Aseta kliendi käsi foolium- või plastkilele (võib kasutada ka kilekotti, kuhu käsi sisse läheb) ja mähi käsi sisse.
 8. Aseta käed sooja hoidmiseks rätikusse või soojadesse kinnastesse. Jäta 10 minutiks mõjuma.
 9. Eemalda labakindad ja mähis. Mähise eemaldamiseks vajuta kätt kindlalt ja tõmba ümbris käest lahti. Vaha peaks käelt lahti tulema ühes tükis.
 10. Teosta käemassaaž.
Categories
KÄTEHOOLDUS TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR Teema 6 kokkuvõtte

Teema 6 kokkuvõtte

Selles teemas õppisid läbi viima maniküüri protseduuri, tundma maniküüri tööriistu ja tooteid.

1. osas kirjeldati maniküüris kasutatavaid tööriistu. Rõhutati instrumentide steriliseerimise ja desinfitseerimise tähtsust. Küüneviil on peamine vahend, mida kasutatakse maniküüri tegemisel, seetõttu on oluline viilide erineva jämeduse tundmine. Liivapaberviilide tugevust mõõdetakse grittides. Teralisuse tase (grit) näitab jämedust või viili peenust: mida väiksem number, seda jämedam on liiv. Reegelina alusta suurema gritiga viiliga, kui pole küünte seisundis kindel.

2. osa hõlmas tooteid, mida kasutatakse maniküüri puhul. Allolev tabel annab ülevaate kirjeldatud toodetest ja nende kasutusaladest

TABEL

ToodeKasutamine
Atsetoon/küünelaki eemaldajaEemaldab küünelaki küünelt ja puhastab küüneplaadilt õli enne küünte lakkimist
AntiseptikKasutatakse käte desinfitseerimiseks enne protseduuri ja samuti hoolduse ajal
AluslakkKaitseb küünt värvilaki eest
PoleerimispastaSilendab ebatasasusi küüntel ja parandab värvimuutusi. Annab läiget.
Küünenaha kreemKasutatakse küünenaha pehmendamiseks
Küünenaha õliEriline õli, mida kasutatakse küünenaha pehmendamiseks küünte ümbert.
Küünenaha eemaldamise lahusKasutatakse, et pehmendada ja eemaldada surnud küünenaha tükid küüne ümber.
Küünenaha koorijaÕrnalt teraline vedelik, mida kasutatakse küünenaha surnud rakkude eemaldamiseks
KätekreemKasutatakse, et pehmendada ja niisutada küüne – ja käte nahka.
KoorijaKasutatakse surnud naharakkude eemaldamiseks ja  naha puhastamiseks. Pehmendab ja värskendab käte nahka.
Hügieeniline seepKasutatakse sooja veega käte leotamiseks
KüünetugevdajaKasutatakse kahjustatud ja habraste küünte seisundi parandamiseks. Kasutatakse purunemise, lõhenemise ja koorimise vältimiseks.
KüünelakkKasutatakse küüneplaadi kaunistamiseks ja kaitsmiseks.
Küünelaki lahjendajaKasutatakse küünelaki vedeldamiseks
Valge küünepliiatsKasutatakse küüne vaba serva aluse värvimiseks, andes prantsuse maniküüri illusiooni. Peidab värvimuutused.
PealislakkKasutatakse, et kaitsta värvilakki kriimustuste eest, annab läikekihi.
Küünelaki kiirkuivatajaKasutatakse, et kiirendada küünelaki kuivamise protsessi.
  
 1. osas õppisime sooritama maniküüri protseduuri.
Kirjeldati kõiki samme. Tabelis on kokku võetud maniküüri protseduuri etapid.
1. Töökoha valmispanek10. Küünte poleerimine, vajadusel
2. Teenindaja käte puhastamine ja käte antiseptika11. Küünahakreemi või õli pealekandmine
3. Kliendi käte antiseptika12. Käsi hauduma
4. Küünelaki eemaldamine13. Käte massaaž
5. Kliendi käte analüüs14. Küünte puhastamine õlist
6. Küünte viilimine, kuju andmine15. Aluslaki kandmine küüntele
7. Küünenaha pehmendamine vees 16. Värvilaki kandmine küüntele
8. Küünenahkade tagasilükkamine17. Pealislaki kandmine küüntele
9. Küünealuse puhastus, küünejääkide eemaldamine, küünenahkade lõikamine, lõplik viilimine18. Kiirkuivataja pihustamine küüntele

Lõpuleviidud teenus sisaldab:  

 • kliendi ehete tagastamist
 • järgmise hoolduse soovitust kliendile
 • täielikult täidetud kliendikaarti
 • uue hoolduse aja broneerimist
 • kliendi saatmist vastuvõttu
 • instrumentide desinfitseerimist ja steriliseerimist, töökoha puhastust
 • järgmise kliendi jaoks töökoha ettevalmistamistosas  õppisime

4. osas õppisime erihoolduste läbiviimist. Nende hulka kuulusid:

 • massaaž kätele ja küünarvarrele;
 • meeste maniküür;
 • küünte parandamine;
 • parafiinravi.

5. osas õppisime viite klassikalist massaaživõtet.

 • Effleurage – aeglane, silitav võte
 • Pettrissage – kokkusurumis- või sõtkumisvõte
 • Tapotement  – löökvõte
 • Friction – väike ümmargune liikumine, mida teostavad pöidlad.
 • Vibration – vibratsioonil põhinev liigutus

Samuti õppisime, et klienti ei tohiks masseerida:

 • üle väga karvaste alade
 • hiljutiste haavade ja armide tõttu
 • bakteriaalse põletiku korral
 • sisemise põletiku, näiteks artriidipõletiku korral
 • veenilaiendite korral

Kuigi küünte hooldamise põhimõtted ei muutu, muutuvad tehnikad ja tehnoloogia, mida maniküüris kasutatakse. Säilitamaks oma professionaalsuse ja konkurentsieelise peab olema kursis uue tehnoloogia, eeskirjade, instrumentide ja toodetega. Peab ka kursis olema  klientide muutuvate vajadustega ning suutma rahuldada erinevaid kliente sõltuvalt nende etnilisest ja kultuurilisest taustast.

Categories
JALGADE HOOLDUS Klassikalise maniküüri protseduur TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR TEEMA 6 – KLASSIKALINE PEDIKÜÜRI PROTSEDUUR

Klassikaline pediküür – hooldusprotseduur

Regulaarne pediküür hoiab jalad ja küüned heas korras ja niisutatud. Pediküüriga saavutatakse  jalgade esteetiline väljanägemine, pööratakse tähelepanu jala muutustele. Jalgade massaaž parandab jalgade vereringet, suurendab lihaste ja liigeste paindlikkust ning liikuvust.  Massaaž tekitab lõõgastust.

Pediküür koos jalgade massaažiga peaks kestma umbes 90 minutit. Alguses ilma kogemuseta võtab pediküür natuke kauem aega. Soovitav on harjutamise käigus pidada blogi, kus saab analüüsida enda sooritatud pediküüri teostamist. See  aitab oma edusamme kajastada ja arengut märgata. Pea meeles, et harjutamine teeb meistriks!

Pediküüri töökoha ettevalmistamine:

Veenduge, et kõik tööriistad oleksid steriliseeritud või desinfitseeritud. Töökoht peab olema puhas ja desinfitseeritud. 

Klassikalise pediküüri protseduur

Pärast pediküüri töökoha ettevalmistamist palu kliendil sukad/sokid ära võtta ja pediküüritooli istuda.

 • Pese käed ja teosta käte antiseptika.
 • Pane kätte kaitsekindad.
 • Teosta kliendi jalgade antiseptika.
 • Eemalda küünelakk/geellakk.
 • Jalgade visuaalne analüüs ja täida kliendikaart.
 • Jalgade leotamine, küünenaha korrastamine, küüneserva viimistlus
 • Küünte lõikamine, viilimine, kujundamine
 • Nahapaksendite eemaldamine
 • Aparaadipediküür (sobivad aparaadiotsikud, nede otstarve ja kasutamine)
 • Küünte lakkimine, kaunistamine
 • Kuivatamine, kinnistamine
 • Hooldus: nahakoorijad, kreemid, soojad ja külmad maskid
 • Jalgade massaaž

Tee kindlaks:

 • jalgade, küünte ja küünenahkade seisund
  • vastunäidustused pediküüriks
  • kliendi ootused hoolduseks
  • Jalgade leotus 10 min.
  • Jalgade koorimine teosta siis, kui jalad on veel leos või peale hooldust.
  • Kanna vati/mesoftiga kalluse eemaldaja nahapaksenditele ja küünenahkadele.
  • Küünte lõikamine.
  • Küünenahkade tagasilükkamine, vaba küüneotsa puhastus.
  • Küünte viilimine.
  • Küünenahkade lõikamine.
  • Raspeldamine (võib teostada ka freesiga)
  • Jalgade antiseptika.

Kui klient valib geellaki:

 • geellakk
 • massaaž

Kui klient valib tavalaki:

 • massaaž
 • tavalakk

NB! Spaahoolitsus! Spaahoolitsus on alati peale geellakkimist ehk enne tuleb lakkida küüned, siis teha koorimine, mask, parafiin ja massaaž!

Tavalaki puhul enne koorimine, parafiin/mask, massaaž ja siis lakkimine!

Parafiinihoolduse protseduur on kirjeldatud maniküüri osas.

Teenindusjärgne klienditeenindus

Nõuetekohane koduhooldus tagab kliendi küünte ilusa välimuse kuni ta naaseb hooldusele.  Pediküüris on soovitav käia korra kuus. Nõusta klienti koduse jalgade hoolduse läbiviimise osas ja soovita kliendile koduhooldustooteid.

Foto ja video: Tvyx ja Canva