Categories
GEELLAKK NATURAALSE KÜÜNE ETTEVALMISTAMINE

NATURAALSETE KÜÜNTE ETTEVALMISTAMINE

Naturaalsete küünte seisukord mängib siin väga olulist rolli. Küüneplaadid võivad inimestel erineda nii paksuse, pikkuse kui niiskuse poolest. Lisanduvad kliendi enda soovid, kuidas naturaalse küünega tegutsetakse. Oluline on teada kas on mehhaanilisi kahjustusi, allergiaid jne.

Küünenärijate oma küüntele on küünte paigaldamine tehniku jaoks  alati väga suur väljakutse. Kui leitakse sobiv geel, suudab kogenud tehnik imet teha. Geellakiga kaetud küüsi on raske närida.

Lisaks närimisele võivad küüntel olla kliendi enda poolt tekitatud jõulise maniküüri tulemused: jooned, valesti viilitud küüned, kihistuvad küüned ja küünevalli põletik.

Mida tugevamad ja tervemad on naturaalsed küüned, seda paremini püsivad tooted ja kaunim on tulemus. Naturaalne küüs on nagu „teemant“, mida tuleb kohelda äärmise ettevaatlikkusega.

Video: Tvyx ja Canva

Categories
1.1 Antiseptika

1.1 Antiseptika

Kogu protseduuri ettevalmistus algab käte antiseptikaga. Antiseptikume on väga erinevaid. Need jagunevad käte ja naha antiseptikumideks. Reeglina on käte antiseptika mõeldud klienditeenindajale ja naha antiseptika pigem enne protseduuri kliendi kätele või jalgadele.

Käte antiseptikumid võivad erineda alkoholi sisalduse, toimeainete ja tekstuuri poolest. Need võivad olla vedelad või geeljad. Kõik käte antiseptikumid sisaldavad käsi hooldavaid komponente.

Geeli eelis on see, et see ei valgu kätelt nii kiiresti maha ja ei aurustu nahal ennem kui toimeaeg ette näeb. Küll aga võib antiseptikumis olev glütseriin või muu käsi hooldav toimeaine saada takistuseks geellaki püsimisel.

Viskoossuse või kliendi vale hõõrdetehnika tõttu võib antiseptikum nahal ebaühtlaselt jaotuda ja protseduuri käigus töödeldavad kohad võivad jääda antiseptikumiga töötlemata. Soovitatakse kasutada naha antiseptikat pihustiga pudelist, see annab võimaluse pihustada ka küünevallidele.

Kahjuks on ka siin omad miinused, pihustatav alkohol võib osutada ohtlikuks klienditeenindaja hingamisteedele ja loomulikult ei ole ka kliendi jaoks meeldiv ja kasulik selle sissehingamine. Olemas on vedelal kujul antiseptikume, mis valguvad kätel paremini laiali ja ei ole pihustiga pudelis.

Kui kätele on võimalus paluda kliendil hoolikalt kogu käsi antiseptikumiga (geeliga) töödelda, siis jalgade puhul peaksi valima pihustiga pudeli, et garanteerida antiseptikumi jõudmine kõige väiksemate varvaste vahele. Kasutatav antiseptikum peab olema kantud biotsiidiregistrisse, mis annab toote toimimisele garantii.

Erinevad geellakkide firmad on oma tootevalikusse lisanud antiseptikumide-laadseid tooteid. Need näevad väga glamuursed välja, aga paraku ei saa klientide teenindamisel nende toimes kindel olla. Sageli puuduvad koostisosades alkoholi nimetused ja kogused ning need ei ole registreeritud biotsiididena.

Video: Tvyx ja Canva

KORDAMISEKS
Categories
1.2 Küünevallid ja küünenahad GEELLAKK NATURAALSE KÜÜNE ETTEVALMISTAMINE

1.2 Küünevallid ja küünenahad

Kui geellakkide algusaastatel ei pööratud eriti tähelepanu küüne ettevalmistamisele, siis täna mängib see küüne püsimisel sama olulist rolli kui kõik teised etapid. Alguses piisas küünevalli tagasi lükkamisest, täna on küünenaha töötlemine aparaadiga täiesti eraldi oskus. Aparaadimaniküüri tulemusel on küünevallid puhtad, eemaldatud on kõik kuivad ja narmendavad nahad ning küünevall poleeritakse eriliselt pehmete puuriotsikutega.

Hästi töödeldud küünenahad püsivad kauem pehmed ja uusi narmendavaid nahaääri nii kiiresti enam ei teki. Küünevallide maksimumini puhastamine annab võimaluse panna geellakk võimalikult kaugele küünevalli äärde, et geeli väljakasv võimaldaks geellakki kanda varasema kahe nädala asemel vähemalt 3-4 nädalat, olenevalt muidugi ka küüne kasvu kiirusest.

Aparaadimaniküüril on veel üks eelis pretensioonikama küünetüübi korral. Nimelt kehtib geellaki tehnoloogias soovitus kanda geel võimalikult kuivale küüneplaadile. Aparaadimaniküüris ei puutu küüs kokku veega ja see tagab parema püsivuse.

Loomulikult jääb allesküünenahkade kuivalt töötlemiseks, aga ilma elektriviilita. Siin on abi erinevatest küünenaha pehmendajatest, mis kantakse küünenahale ja mis ei vaja maha pesemist ega leotamist. Pehmeid küünenahku on võimalik küüneplaati või küünevalli vigastamata teatud määral tagasi lükata ja üleliigne küüneplaadilt lahti lükatud küünenahk küünetangidega eemaldada.

Kolmas võimalus on märgmaniküür või spaamaniküür, koos leotamise-koorimise ja massaažiga. Käed saavad kaunilt hooldatud ja klassikalise küünelaki asemel on ka siin võimalus küüned geellakiga katta. Püsivus võib olla väga individuaalne. Kaasaegsed baasgeelid ja geellakisüsteemid ei ole nii kapriissed ja hoolika küüneplaadi kuivatamise korral ei pruugi püsivusega probleeme olla.

Mehhaanilise küünenaha tagasilükkamisel on võimalus kasutada erinevast materjalist ja erineva kujuga lükkajaid. Need võivad olla ühekordseks kasutamiseks mõeldud puidust pulgad (apelsinipuu, kask), mille kuju on enamasti ühelt poolt lõigatud serv ja teine ots sageli terav. Neid on ka lamedaotsalisi. Olemas on ka metallist ja klaasist erinevate kujudega.

Joonised: Tvyx ja Dreamstime 3D: Tvyx ja Sketchfab

KORDAMISEKS
Categories
1.3 Küüneplaadi viilimine ja ühtlustamine, kuju andmine GEELLAKK NATURAALSE KÜÜNE ETTEVALMISTAMINE

1.3 Küüneplaadi viilimine ja ühtlustamine, kuju andmine

Naturaalse küüneplaadi viilimiseks kasutatakse suurema gritiga viile, alates 180 grittist. Tootjate gritid võivad tunduda erinevad, ühe tootja 180 gritti on nagu liivapaber ja teise oma pehme ja sobilik naturaalsele küünele.

Viilide valik on lai. Naturaalse küüne viilid võivad olla ühekordsed, aga ka klaasist või metallist. Aastaid tagasi peeti metallviili küüne jaoks kõige kahjulikumaks, sest see soodustas küüneplaadi kihistumist. Tänaseks on metallviilide tootmine jõudnud etappi, kus metallviili pind on lasertöödeldud. Seda peetakse küünele ohutuks. Metallviil on  eluaegne, sest see ei kulu. Sama arengu on läbi teinud klaasviilid. Väliselt sarnasena näivad viilid võivad erineda pinnatöötluse poolest lasertöödeldud pinnad on kõige kvaliteetsemad. Need on eluaegsd juhul kui klaasviil muul viisil kahjustada ei saa ja katki ei lähe.

Ühekordsed viilid võivad erineda oma paksuse, grittide arvu ja materjali poolest. Viil võib olla õhuke, puidust toorikule kleebitud või paksem vahtkummist sisuga. Kõige uuemad lahendused on metallist toorikul, millele saab kleepida ühekordseks kasutamiseks mõeldud liivapaberikleebiseid.

Olenemata materjalist kasutatakse naturaalse küüne ühtlustamisel ja kuju andmisel kindlaid töövõtteid suunaga keskele kokku. Viil hoitakse 45 kraadi all ja saagimisvõtet ei rakendata. Kõik viilimisliigutused on ühesuunalised (mitte edasi-tagasi).

Küüned viilitakse ühepikkuseks vastavalt kliendi soovile ja neile antakse võimalikult sarnane kuju ka naturaalset küünekuju arvesse võttes.

Joonised: Tvyx ja Dreamstime Video: Tvyx ja Dreamstime

KORDAMISEKS
Categories
1.4 Küüneplaadi karestamine GEELLAKK NATURAALSE KÜÜNE ETTEVALMISTAMINE

1.4 Küüneplaadi karestamine

Karestamise protsess on ajas palju muutunud. Algusaastatel peeti väga tähtsaks hoolikat karestamist, see tagas hästi püsiva geellaki. Tootearenduse ja kogemuste läbi on täna jõutud teadmiseni, et küüneplaati tuleb karestada minimaalselt ja seda kõige pehmema poleeriga. On olemas brände, mis annavad oma toodetele püsivusgarantii ka eelneva karestamiseta. Küüneplaati tuleb võimalikult puutumatult säiitada. Iga karestamine teeb küüneplaadi õhemaks ja nii võib juhtuda, et juba kolmandal-neljandal hooldusel muutub geellaki püsivus halvemaks ja lõpuks peab klient geellakkimisest loobuma.

Kindlasti tuleb poleeri valimisel jälgida, et poleer ikkagi karestaks, mitte ei poleeriks läikima (on olemas ka läike andmiseks mõeldud poleere). Küüne karestamise eesmärk on küüneplaadilt eemaldada läikiv pind ja mõõdukalt küüne pealmine kiht karestada, et baasgeelide haakumine-kinnitumine naturaalsel küünel oleks maksimaalne.

Joonised: Tvyx ja Dreamstime Video: Tvyx ja Canva

KORDAMISEKS
Categories
GEELLAKK NATURAALSE KÜÜNE ETTEVALMISTAMINE

1.5 Küüneplaadi kuivatamine-puhastamine

Puhastamiseks on brändidel erinevad tooted. Need kõik sisaldavad alkoholi, mis eemaldab küüntelt niiskuse ja rasu. Toodete kasutamisviis võib olla erinev, näiteks võib puhastusvedelik olla pakendatud pintsliga pudelisse ja selle küünele kandmine toimub pintsliga.

Kasutamine on mugav, aga tulemused keskpärased, sest iga kasutuskorraga võetakse pintsliga kaasa küünel olev tolm ning viiakse see pudelisse. Varsti on pudelis hägune vedelik, mida edaspidi küüneplaadile kantakse. Parim viis on küünepaberiga puhastamine. Kindlasti sellise paberiga, mis ei aja ebemeid ega lagune, sest küüne puhtaks saamisel peab rakendama kerget hõõrumistehnikat ja puhastama kogu küüneplaadil oleva tolmu. Samal ajal toimub küüneplaadi kuivatamine.

Alkoholi mõjul kuivatatud küüneplaat püsib kuivana umbes 30 sekundit. Seetõttu on soovitatav võtta üks käsi korraga ette. Kui ühe käe küüned on kuivad, siis katta koheselt need soovitud materjaliga (primer, bonder, alusgeel).

Primerit tuleb kanda küüne sisse hõõruvate liigutustega õhukese kihina ning vältida selle sattumist nahale ja nahaserva alla, muidu tekitab kunstmaterjalil pääs kohtadesse, kuhu seda ei soovita. Primer kuivab õhu käes umbes 30 sekundit. Primeri peale kandmisel tuleb jälgida, et küünepind ei jääks liiga niiskeks. Primer peab katma terve naturaalse küüne, aga 30 sekundi möödumisel ei tohi see olla „märg“, muidu tekib vastupidine efekt ja geel lööb hoopis lahti.

Bonder on primeri ja alusgeeli segutoode, mida kantakse küüne sisse hõõruvate liigutustega õhukeste kihtidena ning välditakse küünenahkadele sattumist. Bonderit kuivatatakse LED-lambi all keskmiselt 60 sekundit ning kantakse ehitusmaterjal otse bonderi peale ilma kleepuvat kihti eemaldamata.

Baasgeel on spetsiaalne krunt, mis on hästi elastne, aga samas ka hea haakuvusega, et järgnevad materjalid paremini peal püsiks. Baasgeeli kantakse pintsliga õhukeste kihtidena ning kuivatatakse LED-lambi all umbes 60 sekundit.

Joonis: Tvyx ja Dreamstime Video: Tvyx ja Canva

KORDAMISEKS
Categories
BAASGEELIGA KATMINE GEELLAKK

BAASGEELIGA KATMINE

Kui küüned on korralikult ettevalmistatud ja krundiga kaetud, siis alustatakse baasgeeliga katmist.

Baasgeelid võivad olla erinevad, ka üks ja sama bränd võib pakkuda mitut erinevat baasgeeli. Mõned on vedelamad, mõned paksema koostisega, need võivad olla viskoossemad ja väga erinevate värvitoonidega.

Baasgeeliks võib olla ka värviline geel, mida tuleb peale krundiga katmist vaid kaks kihti panna ja kattegeeli polegi vaja. Sellist tehnikat kasutatakse vähem, soovitame seda vaid ajutiselt mõned korrad kasutada, sest see tehnika eeldab igal korral küünelt täielikult geeli eemaldamist, selle tagajärgedest räägime hooldamise ja eemaldamise peatükis pikemalt.

Geellakkide tehnoloogia algusaegadest on säilinud meetod, kus krundiga kaetud (olenevalt bärndist piisab ka ainult küüneplaadi kuivatamisest) küüs kaetakse väga korrapärase ühtlase õhukese geelikihiga ja see kuivatatakse UV/LED-lambi all.

Kõikide geelküünte, ka geellaki hea püsivuse saladuseks on kuivamise ajast kinnipidamine. Kuigi kliendil on kiire või tehnik on jäänud ajahätta, tuleb siiski väga täpselt jälgida tootja poolt etteantud kivistumisaega. Olulist rolli mängib tehnika ehk ühe käe meetod, mis võimaldab panna kogu käe korraga lambi alla. See hoiab kokku aega ja tagab kindla kivistumise.

Sageli õpetatakse geeliga töötamisel ühe sõrme kaupa katmist, ehk siis ühe käe esimene sõrm, mis läheb lambi alla ja teise käe esimene sõrm, mis läheb lambi alla ja nii korratakse vahelduvalt tegevust kuni kõik 10 sõrme on geeliga kaetud. Kui tehniku professionaalsus on nii suur, et ta katab sõrme sekunditega ja lambi all oleva sõrme peab võtma välja kiiremini kui 20 sekundit (enne 20 sekundit ei tohiks geeli kunagi lambi alt välja võtta, et mitte takistada ühtlast kivistumist). Sellisel juhul võivad jääda alumistesse kihtidesse vead, mida ei ole küll silmaga näha, aga mis on küüntelt geeli lahtilöömise üheks põhjuseks.

Soovituslik on kanda vedelat geeli nii õhukese kihina, et see ei valguks küünenahkadele. Siis katta ühe käe kõik 5 sõrme, seejärel kontrollida enne lambi alla panekut, et geel poleks valgunud vastu küünenahka ja asetada sõrmed rahulikult lambi alla.

Oluline on jälgida, et kliendi käeasend lambi all oleks õige (see oleneb ka lambist, mida tehnik kasutab), tehniku ülesanne on klienti juhendada. Lambi all valesti hoitud küüntel võib olla ebaühtlane täielikult mitte kivistunud geel.

Õhukese kihina küüsi kattes ei ole oluline vabaserva sulgemine, küll aga on väga oluline jälgida, et geeli küünele kandes ei jääks tähelepanuta küüne vabaserva ala. Algajad kipuvad tõstma pintsli üles enne, kui see on libisenud üle vabaserva. Tähtis on jälgida, et terve küüs kuni lõpuni saaks kaetud. Soovi korral võib selles etapis „sulgeda vabaserva“, aga sel juhul peab hoolega jälgima, et vabaserva otsa ei tekiks sulgemise tulemusena geelivalli.

Baaskihi asetamine küünele

Kindlasti tuleb endale selgeks teha UV/LED-lambi eluiga ja märgid, mis viitavad tööaja lõppemisele.

Geellakkide areng on jõudnud nii kaugele, et geellaki baasgeel võib olla juba väga sarnane küünte ehitusgeelidele. Need geellakid on viskoossuselt paksemad ja nendega on võimalik anda küünele kuju. Kuju osas võivad tehnikute käekirjad vägagi erineda.

Kui  geeliga anda küünele kõrgust, siis tuleb arvestada küüne geomeetriaga, tähtsaim on saavutada õiges kohas stressipunkt. Mõned tehnikud teevad stressipunkti kõrgemale, mõned madalamale.

Stressipunkt peaks olema õiges kohas ja ülejäänud küünega proportsioonis. Küünevallid peaksid olema puhtad, vabaserv kõigil küüntel ühtlase paksusega. Kõik 10 küünt peaksid olema ühesuguse kujuga ja D-kurvi kumerusega, siis ei ole väga suurt vahet, kas küüned on kumeramad või ei.

STRESSIPUNKT PEAB OLEMA
  • õiges kohas,
  • ülejäänud küünega proportsioonis
  • küünevallid puhtad
  • vaba serv kõigil küüntel ühtlase paksusega
  • kõik 10 küünt on ühesuguse kujuga ja D-kurvi kumerusega, siis ei ole väga suurt vahet, kas küüned on kumeramad või vähem kumeramad.

Joonised: Tvyx ja Dreamstime

KORDAMISEKS
Categories
2.1 Pikendamine BAASGEELIGA KATMINE GEELLAKK

2.1 Pikendamine

Küünte pikendamise jaoks on samuti erinevaid võimalusi. Üks võimalustest teistest ebaloomulikult lühemaks murdunud küünt võib samuti pikendada kangatehnikat kasutades. Esimene geelikiht pikendatakse šabloonile ja teise kihi sisse asetatakse kangas. Kõik oleneb erinevate brändide baasgeelidest, näiteks tugevamatel ja viskoossematel geelidel on ehitusgeelile sarnased omadused. Ehitusgeelidele sarnanevate geellakkidega on võimalik ka küüntele pikkust lisada, selleks tuleb appi võtta samuti šabloonid.

Shabloone on samuti väga erinevaid, mõned on valmis lõigatud, mõned on ovaalse sisuga, mõned kandilisemaga. Need on paberist või plastikust või plastikuga kaetud paberist. Need on elastsemad või hoopis paksemad ja rohkem vormi hoidvamad. Kuju erinevusest sõltub, millist tulemust soovitakse saada. Erinevate stiilide toetamiseks kasutatakse erinevaid šabloone, näiteks stilettod ehk erikujulised küüned vajavad hoopis erinevaid šabloone, kui tavaline klassikaline salongiküüs või geellakk. Geellakkide puhul ei ole vaja väga suuri šabloone, sest geellakiga saab pikendada vaid millimeetreid, pikemate küünte saavutamiseks on soovituslik kasutada juba ehitusgeeli ja teist tehnikat.

Üks tähtsaim omadus šabloonil peab olema hea liim ehk kleepuvus või püsivus nii sõrme külge kinnitatult kui ka alt kinni kleebitult. Kui ebakvaliteetne šabloon liigub halva liimi tõttu paigast, siis see tähendab, et küüne pikendamine on üldjuhul ebaõnnestunud ja see küünepikendus tuleb eemaldada, kui see üldse on kinnitunud. Kui šabloonid löövad lahti alumisest osast, siis see rikub ära küüne c kurvi, mis lahti läinud šablooni korral võib osutuda „labidaks“.

KORDAMISEKS
Categories
2.2 Küüneplaadi parandamine BAASGEELIGA KATMINE GEELLAKK

2.2 Küüneplaadi parandamine

Kõige sagedamini peetakse silmas naturaalse küüne parandamist. Seda nimetatakse rahvasuus „lihasse murdunud küüs“, naturaalne küüs on murdunud kaugemalt kui küüne vabaserv.

Esimene võimalus on parandada kangatehnikast tuleva kangaga (hiina siid või fiiberklaas).

Töökäik:

  • esimene õhuke kiht geellaki baasgeeli
  • teise vedela geelikihi sisse lõigatakse sobiv tükk kangast ja kivistatakse UV/LED – lambi all
  • kolmanda kihiga kaetakse (turvatakse) kanga osa ja antakse küünele sobiv kuju.

Teine võimalus on parandada akrüüli või akrüülgeeliga.

Küüneplaadil võib olla ka muid vigu, mida soovitakse peita. Näiteks traumadest tekkinud ebaühtlane küüs või kaasasündinud küüneplaadi kuju, mida tahetakse parendada, näiteks lusikaküüned või konksküüned. Viskoossema geellakiga saab väga edukalt küünekuju veidi parandada ja täita ebatasasusi. Seejärel järgneb geellaki kuivatamine, siis saab seda veidi viilida ja poleerida, et tulemus jääks ühtlane. Lusikaküünel ja konksküünel tuleks kompenseerida seda, mida neil naturaalselt vajaka jääb. Näiteks lusikaküünel tuleks ehitada ilusamat D-kurvi ja konksküünel on vaja veidi tõsta küüne otsa.

Categories
GEELLAKK VÄRVIMINE VÕI KAUNISTAMINE

VÄRVIMINE /KAUNISTAMINE

Kui baasgeel on korralikult kivistunud, siis kaetakse küüned värvilise geeliga.

NB! Baasgeelil olev kleepuv kiht peab jääma alles, et järgmised kihid saaksid omavahel haakuda. Lakkimise tehnikaid on erinevaid, samuti on väga erinevad värvilise geellaki koostised. Sama brändi sees võib olla erineva pigmendiga, paremini või halvemini katvaid värve. See on ohumärk kogu sarjale ja peab olema ettevaatlik, sest erinevad värvid võivad väga erinevalt käituda. Näiteks võivad need päevavalguse käes pleekuda või värvi muuta.

Mõned värvilised geelid võivad olenevalt värvist lambi alla „kokku tõmmata“. Tehnik näeb suurt vaeva, et katta küüs ühtlase kihiga, aga ükskõik kui hästi ta seda teeb, on lambi alt välja võetud küüntel värv kõikidest servadest ja ka vabaservadest kokku tõmmanud. Siis tuleb alumine baasgeeli kiht liigsemast kleepuvast kihist vabastada ja vahel tuleb isegi kleepuv kiht eemaldada.

Värvilise geeli haakumiseks on soovitav küünt kergelt poleerida. Sellega saab ka küünekuju veidi parandada ja kui alusgeeli on läinud nahale, siis saab viiliga või aparaadiga selle eemaldada.

Kvaliteedist annab märku kõiki toone läbiv ühtlane viskoossus ja katvus. Kvaliteetsetel geelidel pole probleeme „kokkutõmbamisega“ ning kauni katva tooni annab juba esimene kiht värvilist geellakki. Selles etapis tuleb hakata sulgema ka küüne vabaserva.

Olenevalt värvi viskoossusest, on vaja jälgida kuidas värv valgub.  Hea oleks kui saab katta korraga ära kogu ühe käe 4-5 sõrme (pöidlad võib eraldi teha) ja asetada käsi rahulikult kuivama, et teha samal ajal  tööd teise käega. Kui see siiski ei õnnestu, tuleb  teha mitme küüne kaupa või ühe küüne kaupa. Tehnik peab  jälgima, et üks küüs oleks lambi all vähemalt 30 sekundit, et kuivamisprotsessi vahepeal ei katkeks.

Teist kihti värvilist geeli kandes peab parandama ka lakkimise ebatasased ääred. Professionaalne tulemus ulatub küünevallini või lausa küünevalli alla, sest küünevallid on ettevalmistamise ajal loomulikust olekust rohkem tagasi lükatud, et pääseda võimalikult kaugele lakkima. Võib kasutada ka peenikest nail-art pintslit, et pääseda eriti küünevalli lähedale.

Tehniliselt oleneb palju pudelis olevast pintslist, millel on samuti väga suured kvaliteedierinevused. Pintsel võib olla väga jäiga ja paksu karvaga, sellise pintsliga on raske täpset ja ühtlast tulemust saavutada. Pintslid võivad olla pikema ja lühema karvaga, aga ka pikema ja lühema korgi küljes oleva varrega. Kvaliteetse ja käepärase pintsliga on võimalik üsna täpselt värvi kanda, kuid lihtsamaks teeb naha serva värvimise, kui kasutate selleks peenikest nail-art pintslit.

KORDAMISEKS