Categories
KÄTEHOOLDUS Sissejuhatus SISSEJUHATUS

SISSEJUHATUS

Oled alustamas uut ja huvitavat teekonda maniküüri õppimisel ja oskuste omandamisel. Maniküür (pediküür samuti) on üks kiiremini arenevaid teenuseid iluhoolduses. Nii naised kui järjest rohkem ka mehed, käivad regulaarselt salongides, et oma käsi ja jalgu hooldada.

See moodul räägib käte ja küünte hooldusest.

Mõiste maniküür – käte naha ja küünte töötlemine/hooldamine käte naha või küünte välimuse ning seisundi parandamiseks. Maniküür sisaldab küünte ja küünenaha lõikamist, küünte kujundamist/vormimist ja tihti ka küünte värvimist, küünenahkade ja käte naha pehmendamist ning niisutamist. Selles moodulis õpid teostama käte ja küünte hooldust.

Sinu professionaalne väljanägemine  – SPV

Sinu professionaalne väljanägemine iluteenindajana on väga tähtis. SPV tähendab hästi hooldatud käsi, jalgu, juukseid ning nahka. Vormiriietus peab olema korralik ja puhas. Siia alla kuuluvad ka jalanõud ning vähesed ja tagasihoidlikud ehted. Rüht on samuti oluline, peab harjutama sirgelt istumist ja seismist. Viis kuidas klientidega suhelda on samuti osa SPV-st. Harjutada tuleb naeratamist klientide vastuvõtmisel.

Sinu ülesandeks on välja selgitada, kuidas klienti aidata ning nõustada soovitud teenuse valikul. Kui professionaalse hinnangu järgi on põhjusi, mis takistavad sul maniküüriteenuse osutamist, sellest peab kliendile viisakalt teada andma. Kõige tähtsam on, et tead mida teed igal sammul teenust läbi viies.

Õpiväljundid

Iga teema alguses on ära toodud õpiväljundid. Need ütlevad sulle, mida pead teadma ning oskama teema lõppedes. Õpiväljundid aitavad välja selgitada kui hästi õppimine edeneb. Siin on näide:

  • kirjeldab käe ehitust
  • selgitab välja kliendi soovid võttes arvesse kriitilisi faktoreid
  • viib läbi maniküüri protseduuri
  • nõustab klienti küüne järelhoolduse osas

Kui teema on lõppenud, peaksid olema võimeline kõiki neid õpiväljundeid teostama. See on hea viis kontrollimaks kas oled teema selgeks saanud.

Küünte hooldamist on tehtud ajaloos väga pikka aega. Babülonis (tänane Iraak) kasutati rohkem kui 4000 aastat tagasi kullast maniküüri ja pediküüri tööriistu. Vanad käsikirjad kirjeldavad küüneläike kasutamist Hiinas, Egiptuses ja Rooma impeeriumis. Seda kasutasid inimesed, kellel oli kõrge sotsiaalne staatus.

Tänapäeval käivad paljud inimesed ilusalongides maniküüri ja pediküüri protseduuril. Nad soovivad oma käsi, jalgu ja küüsi hooldada, et anda neile korralik väljanägemine. See on samasugune soov, kui hoolitseda teiste kehaosade ees nagu näiteks juuste, hammaste ning terve keha eest üldiselt.

Siret Rannik

Categories
Sissejuhatus

Harjutus 1.3

Categories
KÄTEHOOLDUS Sissejuhatus Steriliseerimine TEEMA 4 - HÜGIEEN JA SANITAARIA

Steriliseerimine

Steriliseerimine on kõrgeim saastatusest puhastamise tase. See hävitab täielikult kõik objektil olevad elusorganismid (nii kahjutud kui patogeenid). Tööriistade ja seadmete jaoks kasutatakse steriliseerimist. Tööriistad asetatakse näiteks autoklaavi,  milles on väga kõrge temperatuur, et hävitada kõik mikroobid ja bakterid. Kui instrumente ei steriliseerita põhjalikult, jäävad mõned bakterid viirused või seenespoorid ja -eosed alles. Kui külastate näiteks hambaarsti, on lohutav teada, et ta kasutab ainult steriliseeritud tööriistu teid ravides. Salongis on sama lugu ka teie klientidega.

Mida saab steriliseerida?

Steriliseerida saab ainult kõva, poorideta esemeid. Salongis tähendab see metallinstrumente näiteks pintsette, küünenahatange saab steriliseerida, kuid plastist või puidust instrumente (küüneharjad), puidust küünenaha tõukurit ja küüneviile võib ainult desinfitseerida.

Steriliseerimise meetodid

Bakterid ja kõik muud mikroorganismid hävitatakse kuumuse mõjul. Seetõttu asetamine tööriistad ja seadmed konteinerisse, mis soojendab neid väga kõrgele temperatuuril on parim viis steriliseerimiseks. Kõrge temperatuuriga steriliseerimine võib olla märg või kuiv.

Märg:

  • autoklaavimasin (auruautoklaav)soojendab vett temperatuurini 121-134 ° C kõrge rõhu all. See on kõige levinum steriliseerimise vorm salongis ja see on ka kõige  tõhusam steriliseerimismeetod.
  • Keemiline sterilisatsioonil valmistatakse vastavast tootest sterilisatsiooni lahus, mis pannakse spetsiaalsesse sterilisatsiooni klaasanumasse või kasti. Anumad peavad olema kaanega suletavad. Sterilisatsiooni aeg sõltub lahuse kontsentraadist.
  • Ultraheli vann- ultraheli vibratsioon puhastab instrumendid ja olenevalt lahusest toimub kas desinfitseeriv või steriliseeriv protseduur.

Kuiv:

  • kvartskuulidega steriliseerija on väike elektriküttega seade. Kvartskuule kuumutatakse ja soojus kandub asetatud esemetele seadme sees. See sobib ainult tõesti väikeste esemete jaoks nagu küüne lõikamise tangid ja käärid. Eesti terviseamet ei soovita salongides kuulsterilisaatorit kasutada.
  • teine steriliseerimise kuiv vorm on spetsiaalne kapp, mis sisaldab lampi mis annab ultraviolettvalgust. Valguskiired hävitavad mikroorganisme. Kõiki mikroorganisme ei hävitata, seega on ultraviolettkappi kõige parem kasutada – autoklaavis varem steriliseeritud seadmete hoidmiseks desinfitseeritakse keemilise meetodiga.

Hoiustage varem steriliseeritud tööriistu puhtana.

Video: Tvyx ja Canva

Categories
KÄTEHOOLDUS Sissejuhatus Spetsiaalsed hooldusmeetodid TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Spetsiaalsed hooldusmeetodid

Õlimaniküür

Vajalikud tooted ja seadmed: taimeõli (oliiviõli),  kuuma õli kütteseade.

Õlimaniküür taastab tõhusalt rabedad küüned ja kuivad küünenahad. See parandab nahka, muutes selle pehmeks ja elastseks. Teostage õlihooldus pärast küünte viilimist. Kuum õlihooldus asendab käte leotamist seebi ja veega. Küünenahaeemaldajat, küünenahakreemi ega küüneõli ei ole vaja pärast kasutada.

Protseduur:

  1. Kuumuta oliiviõli mugavale temperatuurile ca 40 kraadi.
  2. Aseta kliendi sõrmed umbes 10 minutiks kuumutatud õlisse. Veendu, et õli ei ole liiga kuum.
  3. Masseeri käsi ja randmeid õliga, eemalda liigne küünenahk.
  4. Eemalda kätelt õli niiske ja sooja rätikuga.
  5. Pühi kõik küüned hoolikalt õlist puhtaks.

6. Kanna peale lakk.

Meeste maniküür

Vajalikud tooted ja tööriistad: poleerimispasta, puhver ja maniküüriks kasutatavad tooted.

Meestele sooritatud maniküür on tavaliselt konservatiivsem. Küüned viilitakse lühikeseks, kas ümmarguseks või kandiliseks. Läikiva aluslaki asemel kantakse küüntele vajadusel matt lakk.

Meeste maniküüri protseduur:

  1. Järgi klassikalise maniküüri protseduuri samme 1-17.
  2. Puhasta küüned. Kanna väike kogus pasta kujul puhastusvahendit puhvrile.
  3. Poleeri küüsi tõstes puhvrit pärast iga pööret.
  4. Küüntelt jääkide eemaldamiseks pese ja kuivata kliendi käed.
  5. Kanna peale kätekreem käte pehmena ja niisutatuna hoidmiseks.
Categories
KÄTEHOOLDUS Küünte parandamise protseduur Sissejuhatus TEEMA 6 – KLASSIKALINE MANIKÜÜRI PROTSEDUUR

Küünte parandamise protseduur

Küüneplaadi või rebenenud vaba serva saab ajutiselt parandada. Küünte parandamise tehnikaid on mitmeid. Parandusmaterjalina võib kasutada siidi või geeli või tugevamat geellakki.

  1. Viili küüne katkine osa kergelt peenikese viiliga siledaks. See aitab parandusmaterjalil küünele kinni jääda.
  2. Lõika piisavalt suur tükk parandusmaterjali siidi, et katta kahjustatud osa küünest.
  3. Pane pintsetiga materjal küünte kahjustatud osa kohale
  4. Kanna parandusmaterjalile liim.
  5. Kasuta apelsinipuu pulka, et poleerimismaterjal küünele kanda.
  6. Sügava rebenemise korral tugevda seda teise plaastriga.
  7. Viili/poleeri küünt pealt peene viili või poleeriga.
  8. Kuivata küüs hoolikalt ja pange aluslakk peale.
Categories
GEELLAKK Sissejuhatus

Mis on geellakk?

Ikka veel võib kohata mõtteviisi, et geellakk on midagi sarnast küünelakiga ning kunstküünte ja geellaki vahel puudub igasugune seos. Tõde on kuskil vahepeal. Geellakkimise ja küünelakiga lakkimise vahel on sarnane ehk see, et mõlemal juhul küüned “lakitakse”, mille tulemusel saavutatakse värviline küüs. Küünelakiga püsib parimal juhul lakk peal 3-5 päeva, geellaki püsivus on umbes 2-4 nädalat. Kui küünelakki võib kanda küüntele igaüks kodus ise ja ilma suuremate kahjustusteta seda ka ise eemaldada, siis geellakiga on olukord keerulisem. Kuigi poodides on müügil geellaki komplekte koduseks kasutamiseks, on ilma baasteadmisteta praktiliselt võimatu ohutult küüsi geellakkida ning geellakki eemaldada.

Loomuliku ilu pooldajad küll naudivad geellakki võimalusi ja püsivust, aga usuvad, et tegu pole geelküüntega, vaid nende oma naturaalne küüs on lihtsalt kaetud geellakiga. Illusioon naturaalsusest tuleb kõrvale heita. Peab tunnistama, et tegemist on geeliga ehk geelküünte ühe variandiga, mis vajab kuivamiseks UV-valgust.

Geellakkimise tehnoloogia ja tooted on viimaste aastate jooksul meeletu kiirusega arenenud ja järjest enam on hägustumas piir geelküünte (kunstküünte) ja geellaki vahel. Samuti on muutunud terminoloogia ja suhtumine kunstküüntesse. Nende paigaldamist ei võeta enam kui tervist kahjustavat iluprotseduuri.

Eestis tuli mõiste “kunstküüned” kasutusele umbes 25 aastat tagasi, mil paigaldati esimesed kunstküüned kangasküünte tehnoloogiaga. Kuna küünte pikendamise tehnoloogia nägi ette plastikust tippide kleepimist naturaalsetele küüntele, siis seostati plastiktippe otseselt kunstküüntega. Mõned aastad hiljem alustati Eestis ka geelitehnoloogia ja akrüültehnoloogiaga. Küüned pikendati kõigepealt plastiktippidega ja kaeti siis kas kanga ja liimi, geeli või akrüüliga. Umbes 10 aastat hiljem, tehnoloogia arenedes, hakati küüsi pikendama šabloonidega. Paralleelselt tehnoloogia arenguga arenesid ka tooted. Nii ongi geellaki areng jõudnud tasemele, mis võimaldab küüsi katta, pikendada, muuta ja parandada küüne esteetilist välimust. Geellakki püsivus on saanud nii heaks, et need püsivad peal võrdselt teiste kunstküünte tehnoloogiatega 3-4 nädalat ja vajavad hooldamist umbes korra kuus (see on individuaalne ja oleneb inimese küünekasvust).

Viimastel aastatel on jõudsalt arenenud geellaki hooldamise ja eemaldamise tehnikad. Kui geellakkimise algusaastatel peeti loomulikuks geellaki eemaldamist atsetooniga, siis tänapäeval on eelistatuim eemaldamise viis käsi- või elektriviili abil laki maha viilimine. Heaks geellakiks peeti lakki, mida oli atsetooniga lihtne küünelt eemaldada. Tasakaalu hästi püsiva ja hõlpsalt eemaldatava geeli vahel oli raske leida.

Täna peetakse kvaliteetseks hea püsivusega geelitooteid. Hooldamise tehnoloogia sarnaneb geelküünte omaga. Küünel kinni olevat geeli ei eemaldata, sest ükskõik kui ettevaatlikult me geelikihti leotades püüame eemaldada, ei õnnestu vältida teatud määral naturaalse küüne kaasa võtmist. Sellise meetodiga muutusid küüned järjest õhemaks ja vähenes geellaki püsivus küünel. Algselt püsis geellakk küüntel hästi, aga pärast neljandat hooldust enam ei püsinud. Atsetooniga leotamine kuivatab naturaalse küün, küüs läheb hapraks ning pidev geelijääkide eemaldamine muudab küüne õhukeseks.  Tervel ja tugeval küünel püsivad alati materjalid paremini.

Tänaseks on eri tootesarjade ja brändide geellakkimise võimalused väga erinevad. Püsivus on muutunud sarnaseks geelküüntega, kahe tehnoloogia piirid on hägustunud veel mitmeski aspektis. Näiteks geellakiga saab kunstküünte geelitehnoloogiaha sarnaselt naturaalset küünt teatud määral pikendada.

Ka geellakidel on kasutusel väga erinvaid tehnoloogiaid, palju sõltub kasutatavast brändist. Olemas on geellakke, mis ei vaja üldse aluslakki. Geellakk on kolm ühes (alus, värv ja kate) ning purgis olev värviline lakk sisaldab endas nii baas, värv- kui pealislakki. Eksisteerivad ka geellaki sarjad, mis ei vaja kattelakki (kaks ühes). Küüned kaetakse baasgeeliga ning seejärel värvilise geeliga, mis sisaldab juba läiget ning täiendavalt kattegeeli ei olegi vaja.

Viimastel aastatel on jõudsalt arenenud geellakkide sarjades sarnaselt ehitusgeelidele camouflage ehk peite võimalused. Toonitud geellakid, mis on juba ise paksema konsistentsiga, ei vaja täiendavalt baasgeeli. Enamasti on nende viskoossus selline, mis võimaldavad muuta küüne kuju ja isegi küünt pikendada. Toonitud geelidega saadakse ühtlase tooniga tervet naturaalset küünt meenutav geelipind või ka prantsuse maniküür.

Klassikaline geellaki tehnika näeb ette üht kihti alusgeeli, kahte kihti värvi ja ühte kihti pealisgeeli. Kõik on nüüd brändist sõltuv. Tähtis on läbida enne brändiga tööle hakkamist brändi tootekoolitus. Tuleb täpselt selgeks teha kuidas antud brändi tooteid kombineerida, mida ja mis järjekorras kasutada, mitu kihti tuleb geellakki panna, ja kas viimaselt kihilt tuleb kleepuv kiht eemaldada või mitte. Võib juhtuda, et ühe sarja geellakk vajab kindlasti krunti (primerit või bonderit), aga teise sarja alusgeel ei pruugi seda vajada. Teadmatult tegutsedes võivad tekkida ootamatud tagajärjed. Sepärast ei ole ka vimalik anda üheseid juhiseid ja kindlat tööjärjekorda.  

Siiski on teatud reeglid või tehnikad, mis kehtivad alati ühtmoodi. Lähtudes naturaalse küüne anatoomiast tuleb ühtmoodi kinni pidada küüne ettevalmistamisest. Peab teadma oskamatusest tingitud ohte, tundma geellaki eemaldamise reegleid ja orienteeruma geellakitud küünte hooldamise erinevates võimalustes. Lisaks tuleb teada tervisekaitsenõudeid ja üldiseid hügieenireegleid, alates isiklikust hügieenist kuni instrumentide ja salongi hügieeni tervikreegliteni. Eksperimenteerimisel või koolitamata amatööri poolt ette võetul võivad olla kurvad tagajärjed.

Angela Anton ja Ilona Lukšys

Categories
JALGADE HOOLDUS Sissejuhatus

JALGADE HOOLDUS

See moodul käsitleb jalgade hooldust.

Mõiste pediküür – jalgade naha või küünte välimuse ja seisundi parandamine ning neile esteetilise välimuse andmine. Pediküür sisaldab küünte ja küünenaha lõikamist, küünte kujundamist, küünte lakkimist, tallanaha korrastamist, naha pehmendamist ja niisutamist.

Selles moodulis õpid teostama jalgade hooldust. Inimesed jätavad tihti oma jalgade eest hoolitsemise unarusse, mis võib kaasa tuua erinevaid tervisehädasid. Õpid pakkuma pediküüriteenust ning andma professionaalset nõu jalgade ja varbaküünte hooldamise osas.

Categories
JALGADE HOOLDUS Sissejuhatus TEEMA 1 - JALGADE ANATOOMILINE EHITUS

1.1 HARJUTUS

Kirjuta numbri taha, mis luu asub pildil selle numbriga tähistatud kohas.
Categories
JALGADE HOOLDUS Sissejuhatus TEEMA 2 – JALGADE EHITUS

2.1 Harjutus

Categories
Sissejuhatus

6.1 Harjutus

Kirjuta lünka pediküüri tegevus õiges järjekorras